Jamu založili v roce 2005 ředitel Hudební školy Yamaha v Hodoníně, Vítězslav Veselý, spolu s tehdejšími lektory, Josefem Cetkovským a Richardem Lekavým. „Asi po půlročním hraní na okresní hodonínské scéně odchází Vítězslav Veselý, kapelu doplňuje Jaroslav Bělík a následně, už s názvem Jama, přebírá čtvrtého člena, Romana Králíka," přibližuje začátky kvarteta kytarista a vokalista, Josef Cetkovský.

Už deset let s ním hraje v Jamě multiinstrumen­talista Martin Jura, vlastním jménem Richard Lekavý. Ten obsluhuje nejen akustickou kytaru, ale také saxofony, flétny, akordeon či klávesy. K tomu ještě skládá hudbu.

Po odchodu Veselého doplnil duo pedagog hodonínské Základní umělecké školy pro hru na kytaru Jaroslav Bělík z Vacenovic. V kapele mu patří baskytara a občasná akustická kytara, s nimiž i zpívá. Kromě toho usedá v Hodonínském symfonickém orchestru za bicí soupravu.

Ta v Jamě původně patřila Romanu Králíkovi, "kterého počátkem roku 2013 vystřídal Zbyněk Blaha," upozorňuje Cetkovský. Dubňanský bubeník a milovník motorek je nejmladším členem kapely.

Od té doby hraje Jama ve stejném složení. „Náš repertoár je velmi široký a zasahuje do různých stylů, od Semaforu Suchého a Šlitra až po Kabáty. Skladby jsou převážně české a slovenské, občas se ozve i angličtina nebo španělština," vysvětluje.

Vzhledem k hráčskému umění se kapela pouští i do instrumentálek. „Ve skladbách pro nás není podstatné do poslední notičky dodržet partituru, ale naopak je hrát tak, jak to cítíme my. Vzniká tak prostor pro improvizaci, kterou si, vzhledem k tomu, že hrajeme stoprocentně živě, můžeme dovolit," pousmál se Cetkovský a dodává „Jama nechce být jen klasickou zábavovou kapelou, a proto také volí trochu jiný repertoár, než je asi běžné – například nehrajeme skladby, které patří posluchačsky k těm momentálně nejžádanějším, to necháváme jiným skupinám".

Skupina má také svoji pečeť „100% live". „Ta garantuje, že na našich vystoupeních lidé uslyší současně hrát maximálně jen tolik hudebních nástrojů, kolik uvidí Jamáků na pódiu," popisuje kytarista.

Jméno kapely vychází z názvu hudební školy Yamaha, na jejíž půdě se dala dohromady. „Současně ale znamená jámu prostor, ve kterém se mísí různé hudební styly, které nás ovlivňují, a také jamování, tedy naši oblíbenou improvizaci," dodává Cetkovský.

Oslavy narozenin začínají v Kobylí v sobotu 15. srpna v osmnáct hodin. Tam mimo jiné vystoupí Jaroslav Bělík s country Radostí z Hodonína, Zbyněk Blaha s rockovým Extraktem z Dubňan, Josef Cetkovský s bluesovou The Fat Cat z Brna a Martin Jura se smíšeným pěveckým sborem s Rakvic.