Jako lékař tvrdí, že tibetské mísy mohou léčit. „Působí zklidňujícím dojmem. Vznikají takzvané alikvotní tóny, nebo-li harmonie, které působí na každý živý organismus, nejen lidský, léčivým způsobem,“ říká Salášek, jenž pracuje u záchranné služby a na ARO. Hudba to však podle něj není pro každého. Jako každá má své posluchače.

„Hra je odlišná od hudby, na kterou jsou Evropané zvyklí. Nehraje se podle žádných not, ten koncert se už nedá nikdy zopakovat. Je to originální věc daná jednak místem, kde se hraje, datem, náladou, která tam vznikne, i posluchači. Protože i oni se podílejí na koncertu tím, co vyzařují, jak navzájem působí na sebe a na toho, kdo hraje,“ vysvětluje Salášek.

Ten zahrál v knihovně na osmnáct mís, tři gongy, troje kartálky, dva zvony a dva šengy, které prozatím patří k jeho výbavě. Tu se snaží rozšiřovat. Hraje hlavně doma a pro známé. „Nebo když se nechám známými přemluvit na vystoupení,“ dodává. Hru na tibetské mísy lidé u nás ještě moc neznají. Valáškův koncert si však nakonec přišel vyslechnout celý sál v knihovně.