Rodák z Kelčan na Kyjovsku s kapelou ukončil neskutečnou éru. „Dožili jsme se padesáti roků a šestnácti dnů. Situace není růžová. Všechno nějak začalo a všechno nějak končí. Už jsme zestárli. Ani zdraví už nemám v pořádku, je to namáhavé,“ přibližuje důvody, které vedly k poslednímu koncertu, kapelník.

Jak prozradil Lomnici, si Moravanka pro závěrečné vystoupení nevybrala záměrně. „Chtěli nás. Řekli jsme do konce roku, což vyšlo na Lomnici. Muzikantům i ukapávaly slzičky,“ říká k závěrečné šňůře Slabák.

Kapelník Moravanky Jan Slabák v Hodoníně.
Slaví Slabák i dechovková legenda Moravanka

Na rodném Kyjovsku zahrála Moravanka na velkém koncertu ještě letos v srpnu. „Do Kyjova přišlo tisíc lidí. Z vystoupení se podařilo udělat krásné DVD i dvě cédéčka. S tím už jsem ani nepočítal, ale povedlo se to. Bylo to moc pěkné,“ těší Slabáka.

Právě s Kyjovem má spojené i začátky své dechové hudby. „Když jsem založil Moravanku, tak jsme tam byli dokonce čtyři Frýbortovci,“ odkazuje na tradici spojenou s hudebním pedagogem a dirigentem Josefem Frýbortem.

Světová kapela

Jan Slabák s Moravankou absolvoval celkem osm tisíc koncertů. „Vznikla světová kapela. Třikrát jsme byli v Americe a projeli jsme celou Evropu. Lze sice vzpomínat na leccos, ale kapelník má spíše starosti. Vzpomínají hlavně muzikanti, kde co vyváděli a já jsem to potom musel žehlit,“ směje se.

S Moravankou hrál v divadlech i ve velkých koncertních sálech. „Po revoluci jsme pak hrávali více v ulicích a na náměstích. Náměstí bývala ale vždycky plná, a to dodnes. Do sálů jsme se vždycky dostali až na Vánoce,“ vypráví.

Ocenění Romana Helíska Za statečnost generálním ředitelem HZS ČR Vladimírem Vlčkem v Praze.
Skočil pro dítě do vodního válce: Strážničtí ocenili hasiče za zásah u jezu

Tentokrát to bylo ve Světlé nad Sázavou. „Představte si, že při vánočním koncertu v kostele bylo pět stupňů. Jestli slyšíte můj hlas, tak ještě teď jsem z toho nemocný,“ svěřuje se Slabák.

Pro posluchače po Moravance zůstává šestasedmdesát nosičů s nahrávkami, kolem šesti set skladeb i videozáznamy. „Kdo nás měl rád, ať si zavzpomíná, je k tomu spousta nahrávek,“ dodává kapelník. Nyní se chystá věnovat dál muzice, a to ve vlastním vydavatelství a nakladatelství.