Odborníci hodnotili všechny památky jako ve škole a kostelům dali většinou jedničky či dvojky. Výjimkou byl ten v Syrovíně, byl jediný mezi čtyřkaři.
Jedničky si vysloužily také známé budovy jako například kláštěr servitů ve Veselí nad Moravou či větrné mlýny v Kuželově a Starém Poddvorově. Nejlepší známku dostalo celkem sto památek regionu. Na ty ve špatném stavu se památkáři zaměří.

Pokud majitelé dříve přecenili své možnosti, mohou je k činu postrčit i úředníci. Mohou nařídit nutná opatření a při jejich nesplnění vyměřit pokutu.
„Chystáme se například navštívit bzenecký dům s číslem popisným 31, takzvaný Müllerův. Dostal hodnocení čtyři,“ nastínil jeden ze záměrů Martin Půček z kyjovské radnice. Ten také doplnil, že některé drobnější památky se díky dotacím naopak v nejbližší době dočkají nutných oprav. Jsou to například kříže v Archlebově či v Miloticích u kostela.

Hodnocení a podrobné popisy památek včetně fotek jsou nyní k vidění na webové adrese http://pamatky.kr-jihomoravsky.cz. Zájemci si mohou také ve speciálním výběru rozčlenit objekty podle stavu, katastru či jiných kritérií.