„Tento ročník bude výjimečný tím, že bude probíhat ve všech důležitých galerijních prostorách města Hodonín," řekl k festivalu věnovanému současné portrétní a dokumentární fotografii jeden z organizátorů z občanského sdružení Fotokošt Petr Drábek.

První ročník festivalu měl formu jednotlivých výstav v některých galerijních prostorách Hodonína, druhý už se vydal blíže k lidem, a tak se fotografie promítaly na velkém plátně za doprovodu hudby a komentáře na Masarykově náměstí. Návštěvníci Fotokoštu díky tomu mohli shlédnout to nejlepší ze současné světové fotografické tvorby.

Letošní festival začne 15. září v 10.00 na zámečku Masarykova muzea výstavou světoznámého fotografa a nestora dokumentární fotografie Jindřicha Štreita. Ten tam představí dlouhodobě vznikající soubor „Brána naděje". „Vernisážový maraton bude pokračovat v galeriích napříč městem Hodonín po Národní třídě. Festival vyvrcholí v sedmnáct hodin v Galerii výtvarných umění výstavou mnohokrát oceněného souboru Industria od Václava Jiráska, jenž je jedním ze zakladatelů legendárního seskupení Bratrstvo," přiblížil Drábek.

Fotografie tak budou k vidění nejdříve v sále Evropa, pak v kině Svět, v galerii Vednevnoci a ve výstavním sále městské knihovny. Po skončení Jiráskovy výstavy v Galerii výtvarného umění začne v restauraci Pod Kaštany koncert hudebních seskupení Šroti a Jimmyho party, na kterém si mohou účastníci festivalu předat své dojmy.

Na jednotlivých výstavách se letos představí Daniel Šperl, který představí svůj subjektivní dokumentární cyklus o Americe, Radovan Kodera s nově vznikajícím cyklem portrétů českých osobností, mladé fotografky Kateřina Průžková, Marie Brousilová, Markéta Bendová, Zuzana Zbořilová a její časově neohraničený soubor portrétních fotografií svých přátel, Lenka Bláhová s autoportréty „Uvnitř sebe potkávám sebe", vítěz fotografické soutěže prvního ročníku festivalu Pavel Duda s dlouhodobě vznikajícím cyklem o vysokoškolských kolejích, účastníci mezinárodního workshopu Vladimíra Židlického, Arkadius Golla a jeho „Ženy v dolech" a Filip Singer s „Dělníky na Ukrajině".

„Stejně jako v předešlém roce bude mít Fotokošt i svůj 2. festivalový blok devátého a desátého listopadu, ve kterém se uskuteční projekce, přednášky a diskuse," informoval druhý organizátor akce Petr Omelka. Letos bude festival součástí Semináře ruských filmů, který pořádá hodonínský kulturní dům. „Válečný a dokumentární fotograf českého původu Antonín Kratochvíl v projekci a výstavě představí svůj osobitý pohled na Rusko a jeho bývalé republiky," doplnil Omelka.