Program začíná v pátek v informačním centru, kde se od pěti hodin odpoledne ponesou tóny jazzu. Ti, kteří si budou chtít zatancovat, mohou po koncertu vyrazit na diskotéku do areálu Pod kaštany.

V sobotu zábava pokračuje od časných ranních hodin na kyjovském náměstí, kde se uskuteční lidový jarmark. „Snažíme se zachovat tradičního ducha slavností a současně také každý rok přijít s něčím novým," řekla za pořádající Městského kulturního středisko v Kyjově Andrea Něničková. Na pódiu umístěném u radnice se tak přes den vystřídá řada umělců.

Do rytmu flamenga se dopoledne zavrtí španělská tanečnice a zazní též jižanská hudba. Vystoupí držitel dvou Andělů Tomáš Kočko, kyjovská kapela Navanaj, bluegrassová kapela ŠUFA, harmonikové duo i účastníci soutěže Česko Slovensko má talent. „O zpestření programu se postará tým HOPsej.cz z Prahy. Ten předvede, co všechno lze dokázat na skákacích botách, které v současné době mezi lidmi frčí," informovala Něničková.

Mimo vystoupení budou mít členové týmu stanoviště před kostelem, kde budou mít příchozí možnost si boty zdarma zapůjčit. Od osmi hodin večer se o zábavu v areálu Pod kaštany postará cimbálová muzika Pavla Růžičky.

Neděle se v Kyjově ponese ve znamení dožínek a folkloru. Návštěvníci se mohou těšit na soubor Kyjovánek, Výslužníci a také na ženský sbor Tragačnice. Dvě hodin po poledni vyjde od hospody u Jančů dožínkový průvod. Po něm se na náměstí příchozí pobaví se Slováckým souborem Kyjov a dechovou hudbou Žadovjáci.

Součástí slavností je také Žalmanův folkový Kyjov pod záštitou Pavla Lohonky Žalmana. Program začíná v sobotu od šesti hodin v podvečer v letním kině. Vystoupí například zpěvačka Naďa Urbánková, vítěz Folkového kvítku 2014 Michal Horák, skupina Žalman & Spol., Folk Team a další muzikanti folkové hudební scény.

BARBORA ORLICKÁ

V Kyjově se setkáváme se s lidmi, které máme rádi, říká muzikant, majitel agentury Poutníci a ředitel festivalu Žalmanův folkový Kyjov František Linhárek

Jak vzpomínáte na začátky Žalmanova folkového Kyjova? Proč právě toto město?

Vzpomínáme s láskou. Hráli jsme se Žalmanem v kyjovském letním kině na pozvání Stanislava Pokorného – v té době provozovatele letního kina. Při pohledu na areál do mě vstoupil „Duch svatý" a řekl jsem Žalmanovi, že tady pro něj budu dělat jeho festival, který bude trochu jiný, než ty běžně přes léto absolvované. A myslím, že se nám záměr povedlo uskutečnit, protože jsme zde již po devatenácté. V roce 1995 jsem připravený ročník přenechal akci „Kudrna okolo Brna". První Žalmanův folkový Kyjov byl tak až v roce 1996. Morava je Žalmanovi nakloněná, v Kyjově jsme potkali „osvícenou" radnici, která od prvních krůčků s námi dobře spolupracovala.

Jak tvoříte dramaturgii?

Protože se chceme i my bavit a být v pohodě, tak si zveme do Kyjova kamarády, se kterými můžeme posedět, ochutnat dobré víno a zavzpomínat.

Za těch osmnáct let se toho na festivalu jistě událo mnoho zajímavého, na co vzpomínáte nejraději?

Na loňský rok. Byl jsem oženěn, starosta František Lukl byl úžasný oddávající, kamarádi byli vstřícní a v noci jsme prožili nádherné setkání až do rána se všemi přáteli.

Čím je Žalmanův folkový Kyjov výjimečný?

Je výjimečný tím, že se při něm setkáváme s lidmi, které máme rádi.

Na co se diváci mohou šestnáctého srpna těšit?

Jako vždy na kvalitní muziku, na oslavu několika výročí – Přístav 15 let, Folk Team 40 let, Naďa Urbánková – neustále mladá… a závěr, spojení Tomáše Kočka s cimbálovou muzikou Ladislava Pavluše Grande Moravia.

SIMONA NAVRÁTILOVÁ