Kvalitně odvedenou restaurátorskou práci tří štuk, které nechala v loňském roce provést farnost veselského kostela Svatých Andělů strážných, před časem ocenila i vyšší místa. V soutěži o Nejlépe opravenou kulturní památku Jihomoravského kraje přidělila jeho rada mimořádný dar v kategorii díla výtvarného umění. Farnost už ví, co s deseti tisíci korunami, které získala, udělá.

„Soutěž vyhrála socha svatého Jana Nepomuckého z Jednovnice. Jde ale o jednodušší sochu a rozsah prací byl opravdu nesrovnatelný, takže jsme získali mimořádnou odměnu. Peníze použijeme na další restaurování, tentokrát na sousoší, které se jmenuje Trním korunování Krista,“ informovala za místní farnost Marie Minaříková. „Její celková oprava vyjde přibližně na sedmdesát tisíc korun,“ doplnila.

Kostel Svatých Andělů strážných prošel před dvěma lety opravou interiéru. Památkáři tehdy rozhodli, že štuky nestačí pouze přetřít malířskou barvou a musí se odborně opravit.

Farnosti se na jejich obnovu podařilo získat dotaci tři sta tisíc korun. Na zbylých čtyři sta tisíc, které byly potřeba, se při sbírkách složili lidé. „Kostel už byl vymalovaný, chyběly nám opravit jen štuky, které byly v některých částech setřené, polámané nebo opadané. Jejich stav byl opravdu havarijní. Někde dokonce chyběly jejich části,“ vzpomíná Minaříková.

Restaurace štuk se vloni ujala akademická sochařka a restaurátorka Kateřina Čiháková Myšková. Přestože pochází až z Chlumce nad Cidlinou, její práce byla pro farnost natolik přesvědčivá, že se právě ona letos pustí do oprav dřevěného sousoší.

Zkušenost s dřevem už má například i ze štuk. Jejich vrcholy jsou z lipového dřeva, které restaurátorka namořila, aby jej ochránila před červotočem.

Soutěž Nejlépe opravená památka Jihomoravského kraje, vyhlásila rada ve třech kategoriích–velké stavby, díla výtvarného umění a drobné stavby. „Cílem soutěže je propagace památek, památkové péče, podpora vlastníků řádně pečujících o památky a seznámení široké veřejnosti s problematikou památkové péče,“ uvedl mluvčí Jihomoravského Kraje Jan Chmelíček.

Kromě Veselí nad Moravou se přihlásil také Javorník se svým evangelickým kostelem, Moravský Písek se sochou svatého Jana Nepomuckého a Šardice s Augustiniánskou rezidencí.

Minaříková nevyloučila, že se veselská farnost přihlásí do soutěže také letos, a to právě se sousoším Trním korunování Krista. Pokud se soutěž opět vyhlásí, Veselí v ní bude mít nejspíš dva zástupce. Soutěžit by mohl ještě kostel svatého Bartoloměje, jehož opravy jsou právě v plném proudu.

„Kostel se opravuje v naší režii. Pokud se ho podaří pěkně opravit, tak bychom ho mohli přihlásit,“ přemítal místostarosta Veselí Vilém Reichsfeld.