Již podruhé se ve Velké nad Veličkou sešli lidoví vypravěči ze Slovácka, aby vzdali hold legendárnímu Vaškovi Mlýnkovi z Kuželova, který by letos oslavil čtyřiaosmdesáté narozeniny. Přes dvě stě diváků s napětím očekávalo, s čím tentokrát přijde nová sedmička vyprávějících.

Moderátorského žezla se opět chopil hlavní pořadatel Antonín Vrba, kterému sekundoval s humorem mu vlastním Martin Kuchyňka. Ti uvedli sedmero lidových vypravěčů, z toho šest ze Slovácka. Antonína Pavluše ze Svatobořic-Mistřína, Evu Doupovcovou z Vracova, Františeka Šmída z Dolního Němčí, Josefa Černého z Hodonína, Jana Bajka z Nové Lhoty a František Ševečka z Kuželova. Jako host z druhé strany Bílých Karpat se představila legendární tetička Ozefa Omáčkech z Krakovan u Piešťan. „Doufám, že mi všichni budete rozumět, protože vyprávím naším nářečím,“ varovala Ozefa. A rozumět jí bylo. Její barvitý hlas a humor rozesmál všechny. „Ženu máš na drátě. – Jako na telefoně, nebo visí,“ uvedla jeden ze svých vtipů. A hned následoval další o vysněné ženě jejího milého. „Chtěl bych ženu jako kalendář. Každý rok novou,“ zašprýmovala.

Také její kolegyně Evy Doupovcové z Vracova byl plný sál, která si zvolila za umělecké jméno Filoména. „Je to podle mojí stařky. Filoménu už ale vymazali z kalendáře,“ spustila Vracovjanka, která přidala vtípek. „Jaké pneumatiky, jaké špeky. To jsou úchytky lásky,“ reagovala na neustále dietní programy Doupovcová.

Z mužských vypravěčů nejvíc zaujal dirigent Mistříňanky Antonín Pavluš, který pojede reprezentovat slovácké humoristy na Slovensko.

Kromě hlavních vystupujících se přestavili přátelé Václava Mlýnka, nebo i František Pavliňák ze Sudoměřic. „Pokud ale bude chtít vystupovat i v příštím roce, tak musí v kroji,“ upozornil Vrba.

Celou akci, která nesla název Humor – korení života. Vašek Mlýnek II., doprovázeli hudbou Horňácká cimbálová muzika Romana Sokola a skoro dívčí muzika Velické trnečky. Setkání lidových vypravěčů Slovácka nebylo jen o humoru, ale i o tom, že se vyprávělo v nářečí.