Zrození kapely, která hraje ve složení Skuny – kytara, zpěv, ¼ – kytara, Wavron – basa a Ladicheck – bicí, spustil odchod Jiřího Sládka čili Skunyho a Martina Vavříka alias Wavrona ze Sad Harmony.

K dvojici se časem přidali Marek Vyskočil a Ladislav Adámek. Muzikanti se z počátku hudebně seznamovali především u jamových improvizací, které zároveň určovaly, kterým směrem se kapela vydá. „Žánrově jsme se setkali u Muse, The New Regime, The Mars Volta, Amplifier, Junius,“ vzpomíná frontman kapely Jiří Sládek.

První pauzu si kapela prožila v létě loňského roku, když odjela polovina členů na tři měsíce do zahraničí. „Po návratu jsme pokračovali na tvorbě materiálu, který by měl definovat kam se asi bude kapela hudebně ubírat, přičemž žádný styl ani vzor není dogma,“ míní Sládek.

Jeden z prvních zlomových okamžiků přišel na jaře letošního roku, kdy Shatoon nahrála své první demo. To obsahuje tři skladby nazvané Oblivion, Gazebo a Moonraking Ride.

Na klasickou hudební prvotinu si však budou muset fanoušci kapely chvíli počkat. „Zdá se, že na plnohodnotnou nahrávku nebudou hned prostředky, takže začneme nahrávat postupně od ledna 2010,“ odkryl Sládek.

Nedostatek peněz bude mít také vliv na počet songů, které se na albu objeví. Místo obvyklého čísla, které se většinou pohybuje kolem desítky si mohou horňáčtí Shatoon dovolit nahrát pouze čtyři nelepší kousky. Přestože v šuplíku by se našlo ještě dalších osm, které by si zasloužily spatřit světlo světa.

Prvotní počin kapely by měl vzniknout za zdmi věhlasného lipovského nahrávacího studia Šopa, pod dohledem Stanislava Valáška.

Kdo by však na albu hledal češtinu, nedočká se. Texty budou pouze v angličtině, jejich autor totiž přiznává, že jde o kamufláž neschopnosti napsat kloudný text v českém jazyce. „Mnohoznačnost angličtiny a její ohebnost v daném žánru mi vyhovuje,“ říká Sládek.

Oproti textařské části, kterou má na starosti pouze frontman kapely Skuny, se o tvorbu hudební stránky podělí všichni členové. „Nahrávku se pokusíme vydat a šířit sami, ale při troše štěstí nám s tím nějaká firma pomůže,“ doufá Sládek.

Přestože by se mohlo zdát, že Shatoon během svého krátkého působení nepronikli dost hluboko do povědomí hudebního publika, posluchači se s nimi kromě klubových koncertů měli možnost setkat i na letošním ročníku legendárního regionálního festivalu Beseda u Bigbítu.

A ještě blíž by chtěla k hudbychtivým posluchačům proniknout kapela také v následujícím roce. „Rádi bychom si v roce 2010 zahráli na co nejvíce akcích ať už na klubové scéně či festivalech,“ vzkazuje Sládek.

Příznivci živých vystoupení melancholických Shatoon, které značí velmi slušné hudební výkony v čele s osobitým projevem a nezaměnitelným hlasem Jiřího Sládka naleznou více informací jak o samotné kapele, tak i o plánovaných koncertech na webu http://bandzone.cz/shatoon.