Šestatřicet pořadů, dva tisíce účinkujících z České republiky a dvě stě padesát ze zahraničí. Ale i nedostatek laviček, fronty na vstupenky nebo pro některé jejich vysoká cena. Tisíce nadšených návštěvníků Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice doplnily i desítky těch méně spokojených.

„Vstupné do zámeckého parku stojí osmdesát korun. Pro čtyřčlennou rodinu je to nápor na peněženku. Když si vezmu, že do zámeckého areálu jdu hlavně proto, abych se potkala se známými, kteří se sjedou z celé republiky, přijde mi tři sta dvacet korun hodně. A to nepočítám, co s rodinou utratíme za občerstvení,“ uvedla například Marcela Stašová. Strážničanku Moniku Martínkovou odradila výše vstupného k návštěvě zámeckého areálu úplně. Za posledních šest let se totiž zvýšila téměř dvojnásobně. Zatímco v roce 2004 platili návštěvníci ještě padesát korun, poslední čtyři ročníky už se cena vyšplhala na korun osmdesát. „Kdyby to bylo třeba třicet korun, myslím, že do parku přijde víc lidí a pořádající ústav vydělá i víc peněz. My jsme šli letos jen na průvod. Osmdesát korun je prostě moc,“ stojí si za svým.

Podle ředitele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Jana Krista, je však výše vstupného minimální. Celodenní návštěva parku nestojí ani tolik co jeden lístek do kina. Ústav musí podle něj navíc zohlednit i inflaci a zvyšující se náklady.

„V amfiteátru hraje každý den festivalu řada kapel. Zdarma jsou přístupná čtyři místa, kde hraje hudba. Není jediný důvod, proč vstupné neplatit. A snížit ho mi připadne nesmyslné, přímo až urážlivé,“ reagoval Krist.

„Stačí si porovnat výši vstupného na několikadenní folklorní nebo rockový festival s takřka čtyřmi desítkami programů s výší vstupného na jiné akce. V průměru vychází jeden náš pořad na necelou desetikorunu. To je moc?“ otázal se.

Vstupné však nebylo jedinou připomínkou návštěvníků. Zejména těm starším chyběla místa, kam si sednout. „Když už zaplatím, tak očekávám jistý komfort. Není mi dvacet, abych se spokojil s tím, že si muziku poslechnu v tureckém sedu na trávníku. Lavičky byly neustále obsazené. V celém areálu jich bylo prostě málo,“ posteskl si Štěpán Možnar.

Ředitel Krist poukázal na to, že nezná zámecký park, do kterého by se navezly stovky laviček jen pro to, aby si lidé mohli sednout zrovna tam, kde chtějí. „Příští rok míst k sezení určitě nepřibude. Na nové lavičky nemáme peníze. Vypůjčit si je nemůžeme ani od radnice. Ta jich sice má jistý počet, ale využije je samo ve městě. Navíc jsem viděl možná i stovky a nejen mladších lidí, kteří seděli spokojeně na trávě a poslouchali muziku,“ argumentoval Krist s tím, že zámecký park je přírodní areál, který je navíc i památkově chráněný.

Připomínky měli návštěvníci i k frontám na lístky. „Známí na ně stáli půl hodiny,“ dodal Možnar.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice každoročně přivítá na dvacet tisíc návštěvníků. Ředitel festivalu tvrdí, že při letošním ročníku se setkal pouze s pozitivními ohlasy. Mezi ty, kteří byli s festivalem spokojení, patří i Tereza Šírová z Jiříkovic. Do Strážnice letos zavítala poprvé. „Festival byl úžasný a příští rok se na něj vydám zase. Přivést bych sebou chtěla i lidi od nás. Jediným mínusem byly ceny. Na permanentku šla sice uplatnit studentská sleva, ale bohužel ne v sobotu,“ ohodnotila festival mladá žena.