Zámek využil v projektu třináctých komnat toho, že v posledních měsících dobrovolníci šili několikery šaty pro průvodce, kteří je obléknou v létě při nočních prohlídkách. Téměř vše bylo vyrobeno z darů a po nocích lidmi z Milotic i okolí. Hotové kusy přitom mají hodnotu desetitisíců korun.

„Prvním podnětem pro tuto akci byly noční prohlídky. Chtěli jsme, aby při nich byly použité šaty, které odpovídají období, o kterém mluvíme,“ vysvětluje zástupkyně kastelána Miroslav Bočková. Zámek také před časem kontaktovala Marie Kotásková z Ratíškovic. Už pět let měla sen ušít a darovat pro zámek nějaké šaty. Když je dokončila a zámku věnovala, její výtvor nakopl lidi ze zámku k dalším činům. Sehnali si knihu, ve které jsou oděvy 18. a 19. století i se střihy a začali pracovat.

„Vedla nás má sestra, která je dámská krejčová, ale zdravotně na tom není dobře. Chodili jsme za ní a ona nám vše vysvětlovala. Šila jsem já, šila paní průvodkyně, švagrová, šila i naše uklízečka. Těšili jsme se na to. Práce nás moc bavila. Kupovali jsme k tomu účelu skutečně kvalitní látky. Národní památkový ústav nám zaplatil dva a půl metru ornátu, což je snad vůbec nejdražší látka,“ uvedla Bočková.

Všechno ostatní byly ovšem dary. Krajky věnovala jedna tetička, další krajky jiná. Něco přidala maminka zástupkyně kastelána nebo její sestry. Někdo doma našel staré knoflíky, tak je přinesl. Ze svého pak dobrovolníci přikoupili různé kousky, které šly sehnat po levnu ve speciálním obchodě se zbytky. Lidé z okolí věnovali třeba i náušnice, prsteny či drahé kamínky do výšivky. V oděvech jsou ukryty desítky metrů látek, které ani nejsou na první pohled vidět. Šaty mají totiž mnoho vrstev.

„Lidé mají teď zájem si šaty obléknout, jako si mohou v expozici v konírně obléct kroj. Uvažujeme, že bychom to za poplatek umožnili. Mít něco takového na sobě je totiž neskutečné. Neoblékáte si oděv, ale pocit,“ nadšeně vysvětluje Bočková. Než budou v červenci první noční prohlídky, chtějí lidé ze zámku ušít ještě mužské šaty pro dva jejich průvodce.

Místnost, která je nyní třináctou komnatou, byla v baroku skutečně využívaná jako šatna. Později tam ale byla přípravna jídel. Když už pracovníci zámku dali místnost do gala, bude prý v budoucnu využitá. Opět bude vybavená jako přípravna jídel.