Na španělském pobřeží Středozemního moře, v katalánském přístavním městě Lloret de Mar, tak navázali muzikanti ze Slovácka na svůj velký úspěch před pěti lety. Kromě zlata přiletěli Šardičtí i se speciálním oceněním pro Vojtěcha Vrbu a Jaroslava Černého za sólo na klarinet. „S dalšími třemi orchestry jsme dosáhli ocenění za pětadevadesát a více bodů ze sta možných, tedy excelentní zlaté pásmo. Jsme nejen spokojení, ale přímo nadšení. O to víc, že jsme takto uspěli v otevřené koncertní kategorii, která už neměla další omezení, a to ani věkové,“ upozornil kapelník a umělecký vedoucí Mladé muziky Šardice Roman Kohoutek.

Mladí hudebníci ze Šardic a okolí tak soutěžili s věkově staršími orchestry. Jak připomněl kapelník, například skvělý polský soubor měl ve svém středu i absolventy hudebních škol. „Jsem tak ještě víc pyšný na výkon, který jsme dokázali předvést s Mladou muzikou, jejíž věkový průměr je kolem sedmnácti let, tedy mnohem nižší než u jiných kapel. Našemu výkonu tleskám, byl prostě na jedničku,“ smekl dlouholetý vedoucí Mladé muziky Šardice.

Zdroj: Youtube

Ta si zahrála při slavnostní otevření festivalu i kolonádě vzdálené jen padesát metrů od moře. „Při slavnostním nástupu orchestrů pro nás bylo obrovskou ctí zahrát českou hymnu. Přitom výhled na moře a palmy byl úžasný pro muzikanty a samozřejmě i pro mě. Hráli jsme pak známou českou a moravskou dechovku a lidé reagovali úplným nadšením. Navíc na ně silně zapůsobily i naše kroje,“ přiblížil Kohoutek.

Malérečky ze Šardic na Řemeslných dnech na nádvoří hodonínského zámečku.
Malérečky ze Šardic ozdobily Hodonín. Stvořily květy ze sklářského písku a mouky

Na mezinárodním festivalu na Iberském poloostrově Golden Sardana byl s Mladou muzikou už podruhé. Poprvé to bylo v roce 2019. „Už tehdy jsme tam asi zanechali tak hlubokou stopu, že nám letos pořadatelé odpustili startovní poplatek. Nyní jsme tady zlatým pásmem dosáhli na obrovský úspěch a ukázalo se, že můžeme soutěžit i s nejlepšími soubory v Evropě,“ dodal Kapelník.