Mlýn samotný sice nemá zaprášené trámy, z nichž by čišela minulost, ale jeho prohlídka stojí za to. Stavitel mlýna Josef Kouřil si jeho postavením v roce 2004 splnil životní sen. Mlýn nemele, zato slouží jako rozhledna s nádherným výhledem. O nadcházejícím víkendu se tam uskuteční slavnostní otevření celého areálu. Součástí je hotel a další zázemí. „Pro rodinný výlet je to ideální místo,“ myslí si Kouřil.

V interiéru to sice není pravý větrný mlýn, ale je tam zase příjemné posezení a návštěvníci se tam něco dozví o historii větrných mlýnů. Prohlídka trvá kolem pětačtyřiceti minut. Majitelé letos přistavili kolem mlýna další budovy. „Celé je to komplex staveb v duchu mlynářského statku. Turisté tam najdou mlynářské stavení a menší stavby, kterým říkáme slovácké chalupy,“ uvedl jednatel provozující společnosti Region Roman Šikuta. Pro návštěvníky bukovanské atrakce jsou připraveny nejrůznější expozice.

V prvním patře mlýna se pořádají výtvarné výstavy, provozovatelé chtějí dát prostor moravským malířům. O patro výš je expozice nástrojů sloužících k denní potřebě mlynáře a domácnosti. Turisté se tam mohou podívat také na sbírky fotografií, například běžného života v Bukovanech ve třicátých letech minulého století. „Pěkná je také vyhlídková terasa s posezením odkud je vidět na Babí lom,“ sdělil zástupce cestovní kanceláře Region. Z rozhledny mlýna lze vidět třináct okolních obcí a hřebeny Chřibů. Součástí areálu je Slovácká restaurace s originální funkční pecí.

Novinkou je stylový vinný sklep s rotundou určený pro degustaci vín od místních vinařů. Pro výletníky, kteří plánují delší výlet, je připraveno dvaadvacet pokojů, z toho šest je přímo v mlynářském stavení. „Vášniví cyklisté si tak mohou přivést svá kola a po prohlídce mlýnského areálu si třeba udělat vyjížďku do ždánických lesů,“ podotkl Kouřil. Slavnostní otevření celého areálu se bude konat o víkendu 1. až 2. září.

Zajímavý program bude přístupný po oba dny zdarma. Návštěvníci se mohou v sobotu mimo jiné projet na ponících nebo v bryčce tažené koňmi. K vidění budou odpoledne ukázky lidových řemesel. V neděli podobný program doplní ještě soutěže pro děti a loutkové divadlo. Samotný mlýn je možné si prohlédnout o víkendu od 10 do 19 hodin s průvodcem a od pondělí do pátku po dohodě se zaměstnanci.