Ten bude už tradičně v pátek 18. května připravený na nádvoří hodonínského zámečku. „Do celorepublikového Festivalu muzejních nocí se zapojujeme již po osmé," informovala Lenka Škrabalová z Masarykova muzea v Hodoníně. Muzejní noc tam začne v devatenáct hodin a skončí hodinu před půlnocí.

U příležitosti otevření nové výstavy s názvem Pohádky a pověsti Moravy a Slezska, kterou muzeum připravilo ve spolupráci s Památníkem písemnictví na Moravě v Rajhradě, se celý program ponese v pohádkovém duchu. „S písničkami z pohádek se představí pěvecký sbor Crescendo, nebude chybět ani pohádkové tančení nebo literárně – dramatické vystoupení žáků ZUŠ Hodonín na téma regionálních pověstí," přiblížila Škrabalová. K pohádkám podle ní neodmyslitelně patří také stateční rytíři, kteří dokáží vysvobodit princeznu ze spárů draka.

„Šermířské schopnosti při této příležitosti předvede společnost Memento mori z Uherského Ostrohu, která připraví také pohádku pro nejmenší O princi Bajajovi," pokračovala pracovnice muzea. Až se nad zámečkem setmí, přenesou se návštěvníci do pohádkového Orientu.

„Představí se fakír, který uléhá na lůžko s hřeby, chodí bosýma nohama po skleněných střepech, manipuluje s ohnivými loučemi a provádí další neuvěřitelné věci," upozornila Škrabalová. Muzejní noc navštíví také královna Vodního království v Hodoníně Barbora I. Pro děti organizátoři připravili také pohádkové soutěže o drobné výhry.

Veselské muzeum se k Festivalu muzejních nocí připojí ve čtvrtek 24. května, a to vernisáží prací oceněných při projektu Evropa ve škole. Ta začne v osmnáct hodin.

„Evropa ve škole je soutěž
organizovaná v evropských zemích už od roku 1953. Její základní myšlenkou je propagovat mezi žáky, studenty a učiteli ideje vzájemné sounáležitosti evropských zemí a podporovat v nich pocit spoluodpovědnosti za osud Evropy," uvedl vedoucí veselského muzea Peter Futák.

Kyjovské vlastivědné muzeum se zapojí do noci třetím Muzejním bleší trhem. Ten se uskuteční v pátek 18. května od osmnácti do jednadvaceti hodin ve víceúčelovém sále nové budovy. „Na bleším trhu se dají zpeněžit věci, které doma již dosloužily či zabíraly místo, ale lidem je líto je vyhodit. Škála prodávaných předmětů je nevyčerpatelná. Prodávají se starožitnosti, známky, pohlednice, fotografie, odznaky, obrázky, plakáty, hračky, sklo, porcelán, militaria, fotoaparáty, gramofony, gramofonové desky, staré promítačky nebo prohlížečky, filmy do nich, kuriozity, sportovní potřeby, vybavení domácností a podobně," píše se na stránkách Vlastivědného muzea Kyjov.

Hodonínská Galerie výtvarného umění se do Noci zapojí až v pátek 25. května. Pro návštěvníky nachystala od od osmnácti hodin výtvarné dílny. Pak následuje pohádkové loutkové představení divadla Jana Hrubce. Připravené bude také malování na zahradě 
a přednášky o dětské ilustraci. Zahraje k tomu břeclavská kapela Flashband.

Na stejný den připravilo program také hodonínské Muzeum naftového dobývání a geologie. Program se šermíři, historickými filmy a představením nejvýznamnějších vrtů začíná v sedm hodin večer. Specifickou atmosféru mívá také noční prohlídka, která nebude chybět ani letos.