„Na přípravě výstavy se podílelo jak Masarykovo muzeum, tak Státní okresní archiv. Spolupracovali jsme i s městským úřadem, konkrétně s archivem stavebního odboru, protože právě z něj jsme čerpali plány a dokumenty k budovám,“ přiblížila jedna z autorek výstavy a správkyně depozitáře Masarykova muzea Hana Sýkorová.

Námětem výstavy je podle jejich slov velmi úspěšný kalendář města Hodonína z předešlého roku. „Chtěli jsem dát lidem možnost si domy znovu prohlédnout a zjistit více informací o jejich historii,“ přiblížila důvod námětu výstavy Sýkorová. Jak doplnila, na výstavě muzeum představí osmnáct domů stojících na hodonínské Národní třídě a dva domy z Masarykova náměstí. „Všechno jsou to tedy dobře známé budovy z centra města, v kterých sídlily různé instituce i obchody,“ podotkla spoluautorka výstavy.

Fotografie i plány

Po příchodu návštěvník ve výstavních prostorách uvidí panely plné informací přibližující historii vybraných domů z osmdesátých let devatenáctého století až do čtyřicátých let dvacátého století. To je období, kdy domy patřily původním majitelům. Podle Sýkorové budou na panelech umístěné fotografie i plány, které přiblíží, jak se dům v průběhu historie změnil. „Například budova prodejny Baťa vypadala úplně jinak než nyní. Původně tam totiž stál zcela jiný dům, který byl několikrát přestavovaný,“ uvedla Sýkorová. Jak dodala, všechny domy prezentované na výstavě, stojí a jsou zachované v poznatelné podobě. Některé podle Sýkorové vypadají úplně stejně.

Mezi dvacítkou budov je tak například dům lékárny, sodofkárna, sál Evropa, dnešní prodejna Baťa, kavárna Slavia, budova městského úřadu, hotel Centrál či módní dům Novotný. Právě k těmto domům existuje podle Sýkorové i bohatá dokumentace v archivu i na městském úřadě.

Výstava začne třetího března vernisáží a potrvá až do devětadvacátého května. S dvacítkou budov seznámí spoluautorky výstavy Hana Sýkorová a ředitelka Okresního archivu Galina Rucká čtenáře i prostřednictvím seriálu na stránkách Hodonínského deníku.

„Budeme se v představování domů střídat. Každý díl seriálu věnujeme jedné budově, která je součástí výstavy,“ vzkázala čtenářům Sýkorová.