Jaká je hlavní myšlenka nebo poselství festivalu?
Festival Slunce Strážnice pořádáme od roku 2000. Z dramaturgického hlediska se snažíme od počátku představit divákům kvalitní hudbu bez žánrového omezení. Festival můžeme označit za rodinný, je otevřený divákům všech věkových kategorií, mezi diváky jsou rodiče s dětmi, mládež i starší generace.

Co předcházelo vzniku festivalu Slunce? Co vás přivedlo k tomu pořádat festival?
Myšlenka na pořádání Festivalu Slunce ve Strážnici přišla někdy v průběhu roku 1999, kdy jsme se s Janem Součkem (bývalý ředitel Národnímu ústavu lidové kultury ve Strážnici - pozn. red.) bavili o tom jaká je škoda, že v nádherném prostředí Zámeckého parku ve Strážnici se v posledních letech nekonají žádné další akce či festivaly než Mezinárodní folklorní. Tak tedy před 19 lety jsme tuto myšlenku uskutečnili a Festival Slunce ve Strážnici pořádáme ve spolupráci s Městem Strážnice, které nám vychází maximálně vstříc, stejně tak jako NÚLK.

Co je největším lákadlem letošního ročníku?
Největším lákadlem letošního ročníku Festivalu Slunce jsou účinkující legendy, jejichž písně zlidověly a neobejde se bez nich snad žádný večírek či posezení u ohně. Kdo by si se skupinou Olympic nezazpíval Želvu nebo Krásnou neznámou, anebo s Vláďou Mišíkem nenotoval Variaci na renesanční téma a Stříhali dohola malého chlapečka. Opomenout samozřejmě nesmíme ani Michala Prokopa s Framus 5, pětatřicetiletý Fleret, moderátora pátečního večera Jardu Samsona, Lenka se skupinou Hop Trop a také hosty ze Slovenska Pavola Hammela s Jurajem Burianem a Peterem Preložníkem. Zahraje i domovský Folk Team, s kterým vystupujeme už dobrých 45 let a máme za sebou na 2000 koncertů.

Petr Pecina se věnuje motorkám už od šestnácti let.
Motorkám dávám život, říká sběratel Pecina. Prohání se i na 90 let starém strojiCo je na festivalu nejzajímavějšího? Čím se odlišuje od ostatních festivalů?
Nejzajímavější je právě to, čím se od ostatních akcí odlišuje. Festival Slunce je koncipován jako festival rodinný, je tedy určen spíše divákům starším, tím se právě liší od běžných „teenagerských“ festivalů nebo festivalů, které jsou úzce vymezené pro mladou generaci. Většina akcí se pak koná tzv. na zelené louce, kam se musí vše přivézt a vše provizorně postavit, ve Strážnici je naopak celé zázemí vybudováno - od šaten, přes tribuny až po WC. Na Mezinárodní folklorní festival, který nám předchází, je vždy vše perfektně připraveno a nemusíme tak řešit žádné závady, žádná provizoria, vše funguje jak má. Za to vše patří dík Národnímu ústavu lidové kultury, kterému areál patří.

Festival Slunce se uskuteční 13. a 14. července ve Strážnici. Cena vstupenky na místě pro oba dny je 600 korun. Vstupenka na jednotlivé dny činí 400 korun.
Veškeré informace o programu, vstupenkách a předprodejních místech mohou diváci nalézt na webových stránkách festivalu www.festival-slunce.cz a www.beatpoint.cz a také na facebooku festivalu www.facebook.com/
Festival.Slunce.

Jak se za ta léta festival proměnil?
Vše má svůj vývoj stejně tak i Festival Slunce, nejde ani tak o proměnu jako spíše o dospívání, kdy se věci vytříbí a usadí tam, kam patří. Snažím se držet nastavenou uměleckou laťku a nadžánrovost, festival má nyní příklon ke klasickému folku a rocku, ale neomezujeme se škatulkami žánrů. Krom hvězd, dáváme také prostor i začínajícím či méně známým umělcům. Letos například v úvodu obou koncertních dnů dostane prostor „mládí“, v pátek od 17 hodin vystoupí strážnická skupina Fčeličky a v sobotu od 14.30 dostane prostor soubor Brnkáčci z Jaroměřic nad Rokytnou (vítězové republikového finále Dětské Porty v Kroměříži 2018 - pozn. red.).

Které významné osobnosti vystupovaly na festivalu v minulosti?
Za celou dobu existence festivalu, tedy za 18. ročníků, na něm vystoupilo na pět set skupin a sólistů. K těm nejvýznamnějším umělcům patří skotský písničkář Donovan, legenda 60. let, který k nám zavítal v roce 2002, na 10. ročníku festivalu vystoupil zpěvák Ray Wilson (ex Genesis). Z domácích umělců to byli Jaromír Nohavica, který zde s Čechomorem v roce 2001 natáčel část filmu Rok ďábla, Pavel Bobek, Marie Rottrová, Miro Žbirka a mnoho a mnoho dalších. Umělci se k nám rádi vracejí, někteří z letošních účinkujících už také v minulosti na Slunci vystoupili, například Petr Janda, Vláďa Mišík, Michal Prokop nebo Pavol Hammel.

Co letos chystá, snad nejčastější host festivalu Slunce, domovský Folk Team?
Letos má Folk Team v úmyslu zahrát několik písní, které posluchači od nás ještě neslyšeli a zároveň představit nového mladého baskytaristu – Petra Sládka, který s Folk Team letos v létě začal hrát. Jinak samozřejmě obvyklá sestava - tedy Roman Venclovský, Ivan Huvar, Petr Šupler, Roman Jež a Pavel Kopřiva.

Kam byste chtěli festival posunout? Čeho byste chtěli dosáhnout?
Samozřejmě nás napadají nové a nové věci, každopádně chceme pokračovat v koncepci, kterou nyní Festival Slunce má a budeme rádi, když bude festival diváky i nadále bavit a lákat. Spousta diváků si kupuje vstupenky na festival jako „Vánoční dárek“, tedy více než půl roku dopředu, kdy teprve zveřejňujeme první jména účinkujících a celý program se postupně připravuje.

Léto s Deníkem
Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnikVzpomenete si na nějaký nezapomenutelný zážitek či vzpomínku ve spojitosti s festivalem?
Každý ročník Festivalu Slunce byl jiný a máme na něj jiné vzpomínky, o tom bychom si mohli vyprávět celé hodiny. Tou asi nejvýraznější a nejsilnější vzpomínkou je návštěva písničkáře Donovana, s kterým jsme strávili úžasné 3 dny, provedli ho Prahou, ukázali mu krásy jihočeské Třeboně a po vystoupení na Festivalu Slunce poseděli ve sklípku při víně. Vyprávěl nám, jak pobýval s Beatles v Indii, jak na jeho nahrávce hráli muzikanti, z nichž posléze vznikli Led Zeppelin, jak v posledních letech letech života navštěvoval George Harrisona s nímž ho pojila i budhistická víra.

Co chcete na závěr říct našim čtenářům?
Srdečně zveme všechny čtenáře Hodonínského deníku Rovnost a týdeníku Slovácko na 19. ročník Festivalu Slunce Strážnice. Věříme, že tak jako v letech minulých bude i letošní ročník festivalu naplněn pohodovou atmosférou a účinkující i diváci si oba dny náležitě užijí.