„Tehdy jsem situace nafotil, filmy vyvolal, ale fotky nikdy nevznikly. Až nyní po dvaceti letech. Poslední dobou se v republice na tu dobu hodně vzpomíná. Navíc za období dvaceti let už můžeme srovnávat,“ říká Fantura o výstavě snímků, jež jsou k vidění v hodonínské knihovně.

Fotograf na nich zachytil touhu po politické změně v Praze či Hodoníně. Dokumentuje dny mezi pětadvacátým listopadem a počátkem Vánoc.

„Mám i kolekci k opětovnému postavení pomníku Tomáše Garriguea Masaryka a návštěvy prezidenta Václava Havla,“ vypráví.

Jednu z fotek tehdy udělal i přes zákaz. První představitel českého státu je na ní v momentě, kdy kouří cigaretu a debatuje v Galerii výtvarného umění. Jeho návštěva byla podle Fantury tajná. Když však Havel odcházel, čekali ho venku davy lidí. I tento okamžik výstava nabízí.

Další výraznou chvílí je odstranění pomníku Klementa Gottwalda. To tehdy dostali na starost zaměstnanci galerie chvíli před obnovením Masarykovy sochy poblíž vlakového nádraží. „Vyvezli jsme ho tehdy do vojenského prostoru za hřbitov,“ upřesňuje. Památka na Gottwalda nakonec skončila zabalená v plachtě v jedné z tamních garáží. Odtud pak zmizela. Až před dvěma lety se objevila zmínka, že by ji mohl mít jeden z podnikatelů v Čechách.