Právě okamžiky, kdy se v českých filmech objevily vlaky, dráhy či nádraží regionu se pokusil zmapovat železničářský nadšenec z Kyjova Milan Řihánek.

„Inspiroval mě před více než rokem kolega. Na jednom místě se mě zeptal, jestli vím, že se tam točil film. Zpětně jsem si uvědomil některá místa z toho filmu a vzpomněl si, že je to skutečně patrné. V poslední době jsem se dal do hledání,“ vzpomíná nadšenec.

Jako fanda železnice má spoustu vědomostí o tratích, takže mohl vycházet ze svých znalostí a zkušeností. Ke zbytku pomohl internet. Sháněl zjištěné filmy a podrobně je sledoval, ovšem ne okem běžného diváka. Musel sledovat hlavně pozadí záběrů a případné kulisy. Tak se mu podařilo dát dohromady dostatek dat k celkem pěti filmům či seriálům.

První byla Tonka Šibenice

Poprvé podle něj filmaři zavítali do regionu už v roce 1930. V jednom z prvních ozvučených filmů Tonka Šibenice použili dnes už neexistujíci úzkokolejku z Moravského Písku do Veselí nad Moravou. Tento film dlouho sháněl, aby ho nakonec získal od svého souseda.

„Notoricky známé mi například přijdou záběry ze začátku filmu Zralé víno. Pohled na nástupiště filmových Pálavic je přímo typický a znám ho z vlastní zkušenosti. Jde o nádraží v Mutěnicích,“ tvrdí. Někdy mu pomohla i náhoda. „Jen tak mezi řečí mi kamarád sdělil, že jeho otec řídil vlak, který byl v tomto filmu. Hned jsem to použil,“ říká Řihánek.

Naopak stopa Kyjovska v seriálu Návštěvníci ho velmi překvapila, přestože záběry dobře znal. Seriál se totiž natáčel v Čechách. „Dagmar Patrasová spolu s Janem Hartlem se prochází po kolejích. Je to jen kousek od dopravny Uhřice. Na záběrech je krásně vidět již nekompletní vjezdové návěstidlo od Želetic, které dosloužilo v roce 1970,“ píše na svém webu.

Zastávku v Dražůvkách objevil ve filmu Vinobraní z roku 1982 v hlavní roli s Josefem Kemrem. Jen kousek od Dražůvek projížděl také vlak v seriálu My holky z městečka. Naposled byli filmaři na zrušené trati Kyjov – Mutěnice při natáčení jednoho z dílů třetí řady Četnických humoresek. Květu Fialovou představující mírně pomatenou sestru Jiřiny Bohdalové alias baby Menšíkové tam přejel motorák.

Skutečně naplno se hledání znalec regionálních tretí věnoval v posledních týdnech a výsledky zveřejnil na svém webu. Pátrat bude ještě dál. Jako fanda železnice by chtěl dohledat například čísla strojů, které se v záběrech objevily.

Výsledky pátrání jsou k nahlédnutí na adrese www.naskyjov.estranky.cz. Milan Řihánek tam nabízí popis děje, při kterém lze inkriminované momenty najít. To vše doplňuje i fotografiemi pro ty, kteří by neměli trpělivost záběry ve filmech dohledat sami.