Velkomoravského sídliště v Mikulčicích Valech. Uvnitř je pak čeká záměrně zrezivělé zábradlí, osvětlení, které navozuje pocit chrámu a historie, obrovské zrcadla na stropě i sedmdesát nových exponátů.

„Ještě doděláváme vitríny, instalujeme stropy, světla a připravujeme návrat sbírkových předmětů do pavilonu,“ popsal stav prací vedoucí této pobočky Masarykova muzea František Synek. Ujistil však, že vše stihnou do 1. dubna, kdy budou staronový prostor slavnostně otevírat.

„Zadání vybudovat návštěvnický pavilon uprostřed velkomoravského kostela mě vedlo k myšlence jeho postupného nasvícení, využití materiálů, které navozují pocit historie i přiblížení návštěvníka k sakrální architektuře,“ řekl autor expozice, brněnský architekt Jan Konečný.

Spolu s historiky připravil také audiovizuální animaci o tomto velkomoravském sídlišti. Původní podoba pavilonu připomínala podle něho spíš autobus než muzejní prostor.

Teď ho obohatil bronzem v barvě měděnky, čirým sklem, temnými zrcadly, tmavým pískovcem a černým projekčním plátnem. Nechybí ani slibovaný můstek, díky kterému se návštěvníci ocitnou přímo nad vykopanými hroby.

Přestože se v expozici mnohé změní, to hlavní zůstane. Jedná se hlavně o základové zdi jednoho z velkomoravských kostelů a lidské pozůstatky, které v něm vykopali archeologové během padesátých let.

„Cílem Masarykova muzea je vybudovat nadčasový pavilon, který osloví návštěvníky různých generací a národností. Nová expozice posílí svědectví o počátcích české státnosti,“ uvedla v tiskové zprávě ředitelka Masarykova muzea Irena Chovančíková.

Původní pavilon vznikl v šedesátých letech a od té doby byl doplněn jen o několik fotografií.

„Podnětem k jeho přestavbě byla snaha o zápis na listinu světového kulturního dědictví Unesco a návrh archeoparku, který by měl v budoucnosti vzniknout mezi Mikulčicemi a slovanskými Kopčany. Šlo nám o to, aby expozice byla modernější a zajímavější pro návštěvníky. Doufáme, že to sem přivede víc lidí,“ řekl Synek.

Expozici doplní kopie původních textů, šperky, gombíky ostruhy a další tisíc let staré předměty, které archeologové našli převážně právě v tomto prostoru.

Přestože slavnostní otevření pavilonu připadne už na úterý 1. dubna, běžní návštěvníci ho poprvé spatří až o následujícím víkendu, kdy bude velkomoravské sídliště otevřeno i pro veřejnost.