Krize památkám na Hodonínsku neuškodila. Naopak. Hlásí mimořádně úspěšnou sezonu. Křivka návštěvnosti má sice už pár let stoupající tendenci, letos se však provozovatelé památek shodují, že rostla strměji.

„Jsme spokojení. Sezona byla dobrá. Kuželovský mlýn navštívilo osm tisíc lidí, což je asi o tisícovku víc než loni,“ spočítala správkyně památkově chráněného mlýna Dana Prachařová.

Podle ní mají na návštěvnost dobrý vliv hlavně nové cyklotrasy a turistické cesty. „Udělali jsme nové značení, aby k nám lidé ze silnic trefili, jsme také hodně na internetu, propagujeme se v cestovních brožurách, turistických knihách či informačních centrech. Už nás má na své mapě i motorkářský klub,“ vyjmenovala Prachařová, jak se daří Kuželovu dostal více do povědomí turistů.

Stavební ruch, lešení či prašnost neodradily letos ani návštěvníky státního zámku v Miloticích, kde se celou sezonu dělala nová fasáda vnitřního nádvoří.
„Měli jsme skoro pětadvacet tisíc návštěvníků, loni to bylo necelých dvaadvacet tisíc,“ vyčíslil spokojený kastelán Evžen Boček.

Letos se do zámku investovalo asi deset milionů korun, což je podle něj největší částka v jednom roce za posledních dvacet let. Kromě fasády se pořídilo do zámecké zahrady 149 nových kaštanů, které nahradily 112 starých stromů v havarijním stavu. Příští rok, pokud se podaří získat dotaci z EU, by mohl zámek lákat ukázkovým zahradnictvím. Na záhonech by rostly nejen dřeviny, ale také květiny či zelenina, jaké se na zámku pěstovaly v 19. a 20. století.

#nahled|https://g.denik.cz/50/f1/infografika_pamatky_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/50/f1/infografika_pamatky.jpg|Návštěvnost vybraných jihomoravských památek v letech 2008 a 2009.#

Sedmnáct a půl tisíce lidí si letos nenechalo ujít loni nově otevřenou expozici Slovanského hradiště v Mikulčicích. „Přišlo o dva tisíce pět set návštěvníků víc než loni,“ srovnal vedoucí památníku František Synek.

Ten si pochvaluje zejména spolupráci se školami. „Děti jsou pro nás zajímavá cílová skupina. Berou sice Velkou Moravu v dějepise, ale my se jim snažíme doplnit učivo setkáním s konkrétním místem a předměty, aby si tuto část historie lépe zapamatovaly,“ vysvětlil. Tematické programy podle něj mohly přitáhnout do Mikulčic až 1200 dětí.

Na spolupráci se školami vsadili už v roce 2003 také ve strážnickém skanzenu. „Vůbec není nic neobvyklého, že domácí řekne, že ve skanzenu nikdy nebyl. Tak se je sem snažíme dovést prostřednictvím jejich dětí. Navíc ty se sem v dospělosti vrátí se svými potomky,“ přibližuje strategii muzea v přírodě jeho vedoucí Martin Šimša.

K tradičním programům, jako jsou stavění máje, Abeceda řemesel či Podzim na dědině, zavedli dva nové: fašank před Velikonocemi a o prázdninách dožínky. „Ještě nás čeká velký vánoční program Veselme se, radujme se, který dosavadní návštěvnost kolem 30 500 lidí posunuje tak o pět tisíc nahoru,“ odhadl Šimša.

Celkově tak bude návštěvnost vyšší o devět tisíc lidí než loni. Šimša to přičítá právě novým programům. „Jestli se projevila krize, tak spíš v tom, že se lidé dopředu informují, kolik stojí vstupné. Také kumulují cíle, a když jedou do skanzenu, navštíví i Baťův kanál a jiné památky ve Strážnici,“ uzavřel Martin Šimša.

Přehled vybraných jihomoravských památek

Zámek Lysice
Zámek navštívilo přibližně o dva tisíce lidí méně než loni. V zimě otevře vánočně vyzdobená památka 12., 13. a 25. prosince a na Silvestra.

Příští rok se návštěvníci mohou těšit na nově otevřenou japonskou zahradu.Zámek Rájec
Zámek, který si za sezonu prohlédne přes pětadvacet tisíc lidí, letos zaznamenal mírný nárůst návštěvnosti.

Příští rok v únoru se tam bude konat tradiční výstava kamélií, která je jedním z hlavních turistických lákadel.

Hrad Špilberk

Na hradě letos uvítali o několik tisíc návštěvníků méně než loni. „Báli jsme se však ještě většího poklesu,“ uvedla Michaela Budíková z Muzea města Brna.

Hrad zůstane pro návštěvníky otevřen také v zimě.

Klášter v Rajhradě
Návštěvnost Památníku písemnictví na Moravě, sídlícího v rajhradském klášteře, zůstala stejná jako v minulých letech.

Lidé si v památníku mohou prohlédnout také jednu místnost věnovanou historii kláštera.

Klášter Porta Coeli

Klášter v Předklášteří u Tišnova i expozice Podhoráckého muzea ročně zhlédne kolem osmi tisíc lidí.

„Místní lidi lákají výstavy, turisté chtějí spíše vidět známý klášter,“ zhodnotila Hana Petlachová z muzea.

Hrad Pernštejn

Turistická sezona se podle kastelána Jakuba Zdeňka Škrabala nelišila od předchozích let.

Návštěvníky lákaly hlavně tradiční akce, například při červencových Pernštejnských slavnostech přišlo za víkend osm tisíc lidí.


Hrad Veveří
Na hrad se letos kvůli vypuštěné Brněnské přehradě přišlo podívat výrazně méně lidí než loni.

Příští rok se turisté mohou těšit na nově zrekonstruovaný most, který spojuje dvě části hradu a je jeho výraznou dominantou.
Vila Tugendhat

Funkcionalistickou vilu zapsanou na seznamu UNESCO si letos prohlédlo přibližně čtrnáct tisíc lidí, tedy stejně jako loni.

Od ledna by známá brněnská památka měla být kvůli dlouho odkládané rekonstrukci zavřená.

Zámek Mikulov

Na zámek letos přijelo o třetinu více lidí než loni. Příští rok se v Mikulově chystají zpřístupnit sbírky lapidária.

Ačkoliv je památka v zimě zavřená, je možné se domluvit na mimořádné skupinové prohlídce.

Zámek Lednice

Zámek je pro větší skupiny otevřený do konce roku, letos ho tak navštíví kolem tří set padesáti tisíc lidí.

Příští rok v Lednici chystají nový výstavní okruh, který představí dětské pokoje z druhé poloviny devatenáctého století.

Zámek Milotice

Milotice se letos těšily zájmu návštěvníků i přes rozsáhlé stavební práce.

Opravy zámku si tento rok vyžádaly rekordní množství peněz, výsadba stromů v zahradě a nová omítka vyšly na deset milionů korun.
Slovanské hradiště Mikulčice

Hradiště letos navštívilo bezmála šestnáct tisíc turistů, což je o pět a půl tisíce více, než v roce 2006.

Největším lákadlem památky je především loni otevřená expozice a také zábavné programy pro děti.Zámek Slavkov u Brna
Slavkovský zámek navštívilo o sedmnáct procent méně lidí než loni. Nepomohly ani tradiční oblíbené akce jako Napoleonské dny.

Zámek je otevřený do poloviny prosince, návštěvnost ovlivní ještě akce k výročí Bitvy tří císařů.Zámek Bučovice
Návštěvnost zámku byla o něco vyšší než loni, kdy jej navštívilo šest a půl tisíce lidí.

Zámecká správa předpokládá, že do koce roku turistů ještě přibude díky otevření silnice I/50 a chystané prosincové výstavě.


Zámek Vranov nad Dyjí
„Po slabším začátku července jsme měli až do září velmi dobrou sezonu,“ uvedl vranovský kastelán Karel Janíček.

Přes zimu se zámek dočká oprav střechy a terasy za jižním domkem u hlavní brány.
Zámek Moravský Krumlov

Mimořádně úspěšnou sezonu má za sebou slavná Slovanská epopej Alfonse Muchy vystavená v moravskokrumlovském zámku.

Přes zimu se tam chystají instalovat požární hlásiče, které obrazům zajistí větší bezpečí.

Rotunda sv. Kateřiny Znojmo
Návštěvnost rotundy ovlivňuje nejen zájem turistů, ale i klimatické podmínky.

Pracovníci Jihomoravského muzea ve Znojmě smí dovnitř pustit jen tolik návštěvníků, aby interiér rotundy nepoškodila vlhkost.


Zámek Boskovice
Loni zámek navštívilo přibližně šestnáct tisíc turistů, letos jich do Boskovic přijelo asi o pět set méně.

O Vánocích se návštěvníci mohou těšit na prohlídky s průvodci v kostýmech, vstupenky je nutné objednat předem.

JANA RYBOVÁ
ZUZANA TAUŠOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI