„Poslali jsme do soutěže krátkou nahrávku podle zadání, vešly tam asi dvě písničky. Bylo to z jednoho našeho vystoupení. Zúčastnili jsme se i vloni. To jsme nepostoupili. Porotci nám ale napsali, ať pokračujeme v činnosti, ať to nevzdáváme, že nám postup unikl jen o kousek," připomněla kromě úspěchu i loňskou účast členka sboru Hana Vrtková.

Jak doplnila ředitelka festivalu Simona Součková, letos to bylo s výběrem ještě komplikovanější než vloni. „Rádi bychom vyhověli všem, ale to bohužel nešlo. Koncert má svou omezenou stopáž, a tak jsme museli s velmi těžkým srdcem vyřazovat," uvedla ředitelka na webu klání.

Kritéria výběru finalistů nejsou podle jejích slov nijak specifická. Jednoduše se dá říci, že jde o to, která nahrávka více zaujme. Ne samozřejmě zvukem, protože podmínky pro záznam nemají všichni srovnatelné a na profesionální úrovni, ale výběrem písničky a její interpretací. Právě ohledně toho už mají Pastelky svou image. Vychází z tradic kraje. Zpívají slovácké písničky, popíjejí u toho víno a vše prokládají vtipným mluveným slovem.

„Vždy jde pak o ucelený pořad tematicky podobně laděných písní a vtipného povídání. Máme už nacvičených několik takových pořadů – o víně, hodech či jarmarku," upřesnila Vrtková.

Velký úspěch tak letos slavili členové sboru letos v červnu na festivalu pěveckých sborů. Tam nešlo o přehlídku tělesně či jinak postižených, proto měli obavy. „Konkurenti tam předváděli vícehlasy a různé složitější úpravy písní. Musel jsem našim členům nalít optimismus do krve, aby pochopili, že my jsme jiní. Ne tak pěvecky vypracovaní, ale máme specifický projev. Zabralo to. Z vystoupení byla cítit taková jadrnost a především ohromné nadšení a radost," řekl k výkonu Pavel Švorba, který na harmoniku zpěváky a zpěvačky doprovází.

Zajímavou zkušeností bylo podle Vrtkové také vystoupení v Ústí nad Labem na přehlídce Tyfloart. Na místě se Pastelky domluvily se sborem z Litvy. Našli píseň, kterou všichni znali a zazpívali ji společně. „Sloky jsme zpívali střídavě my a oni. My česky, oni litevsky," připomněla členka dvanáctičlenného sboru, němž jsou momentálně čtyři muži.

Scházejí se nepravidelně jednou týdně. Když se ale blíží důležité vystoupení, jsou i dvě zkoušky týdně. A vystoupení mají stále dost. V tomto roce byly i týdny, kdy sbor vystupoval i třikrát v jednom týdnu. Šlo o různé besídky, plesy či oslavy MDŽ.