„Noc kostelů nabízí možnost nezávazného přiblížení se a setkání s křesťanstvím. Smyslem je oslovit, nabízet, ale nevnucovat, a tímto způsobem zprostředkovat návštěvníkům pozitivní zkušenost v souvislosti s církví,“ píše se na webových stránkách projektu. Do něj se zapojily kostely v Blatničce, Hodoníně, Kostelci, Lovčicích, Miloticích, Mutěnicích, Veselí nad Moravou a Vlkoši.

V hodonínském kostelu svatého Vavřince začíná program ve 17.45. Příchozím bude kromě jiného představený patron kostela a zahraje jim Komorní orchestr Jana Noska. Zajímavá může být i prohlídka varhanního kůru.

Mutěnický chrám svaté Kateřiny Alexandrijské připravil komentovanou prohlídku, koncert mutěnické Karmelky, Chrámového sboru Čejkovice a Scholy Larii z Moravského Žižkov. Noční koncert zahájí na varhany Anežka Tesaříková, poté zazpívá Doubravka Součková a hudební představení zakončí pozounový kvartet. Pro milovníky produktů z révy vinné připravili organizátoři ochutnávku vín z farního sklepa. „Večerem ve farním sklepě provede Sabina Lamačová,“ podotkla jedna z mutěnických organizátorek Blanka Přidalová. Mutěnická noc začíná mší o osmnácté hodině. Program pro děti povedou skauti.

Milotický kostel Všech svatých přivítá návštěvníky vyzváněním zvonů už před šestou večer. Milotická farnost má připravené varhanní preludium v podání Alžběty Bočkové, divadelní představení žáků místní základky a prohlídku s průvodcem, při níž si příchozí budou moci prohlédnout barokní interiéry. „Baroko není jen umění, ale také způsob myšlení,“ upozorňují pořadatelé.

Lovčický kostel svatého Petra a Pavla se bude prezentovat prohlídkou oratoře s výstavou historických kněžských rouch. Do nadstátní akce se přihlásila také farnost s kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Blatničce. Návštěvníci si budou moci dopřát zajímavý hudební program, získají dosud méně známé informace z historie kostela a mohou vystoupat do zpřístupněné věže.

Své brány otevřou kostelecký chrám svatého Václava. Tam z věže zahrají trubači, nabídnou pohled do křestní matriky a do románské křtitelnice. Zazpívá také Ženský sbor z Moravan, Mužský sbor Paniháj a Zpěvulenky z Čeložnic.

Dalšími přihlášenými kostely jsou vlkošský Nanebevzetí Panny Marie, kde nabídnou například virtuální výstup do věže a barokní veselský chrám svatých Andělů strážných.

Do Noci kostelů se letos zapojí nejen české a moravské římskokatolické, řeckokatolické a pravoslavné kostely, ale i evangelické modlitebny a sbory a slovenské, rakouské, německé a holandské chrámy. Nejbližší slovenské kostely budou v pátek otevřené ve Staré Turé a v Brezové pod Bradlom.