Těmito slovy většinou charakterizují odborníci význam památníku Valy v Mikulčicích. Zbrusu nová expozice, kterou už zhlédli novináři a VIP hosté, má památce zajistit věhlas, který si prý zaslouží.
„Objevené sakrální stavby v takové koncentraci jako v Mikulčicích a ve spojení s nalezenými hroby jsou naprosto jedinečné. Obzvlášť hrob číslo 265, kde ležel meč, dokazuje, že v těchto místech byl pochovaný někdo z vládnoucí vrstvy Velkomoravské říše,“ vyzdvihl ředitel Archeologické ústavu při Akademii věd ČR v Brně Pavel Kouřil.
Že dřívější expozice nebyla důstojná významu místa potvrdil i autor nové expozice Jan Konečný. „Když jsem se dostal před dvěma lety poprvé na mikulčický památník, byl jsem rozčarovaný. Bylo mi jasné, že místo potřebuje úplně jiné prostředí, které nebude návštěvníka rušit, ale naopak nechá plně vyniknout významu místa,“ řekl architekt.
V nové podobě získalo místo atmosféru, která má vyvolat v turistovi pocit, že je skutečně v kostele, na posvátném místě.
Do uší zní mluvené slovo průvodce, které se střídá s chrámovou hudbou. Nad obnaženými základy původního kostela visí plátna, na kterých běží obrazy znázorňující místo, jak vypadalo v dobách Velké Moravy. Strop pak vytváří obrovská zrcadla. Právě ta podle architekta umocňují svým odrazem kamenných základů sílu prožitku.
„Teď skutečně stojíme v chrámu. Vše bezprostředně působí na emoce návštěvníka. Určitě lidi zaujmou drobné šperky umístěné ve vysokých úzkých vitrínách, které je rozzáří. Působivé je i to, když člověk prochází po skle přímo nad hroby. Celé je to skutečně o emocích,“ míní ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně Irena Chovančíková.
Podle ředitelky je nová expozice také důkazem, že mikulčické Valy to myslí vážně se zápisem na seznam světového dědictví UNESCO.
Výstavba nového prostoru stála celkem čtyři miliony korun. Tři miliony zaplatil Jihomoravský kraj. Milionem přispěly Moravské naftové doly a podle Chovančíková tak významně přispěly k tomu, že se plán podařilo dotáhnout do zdárného konce.
„Jsme hrdí, že jsme se mohli stát partnerem unikátního projektu. Nevylučuji, že i v budoucnu se budeme podílet na dalších plánech památníku,“ řekl za firmu její mluvčí Dan Plovajko.
Návštěvníci si musí na novou expozici počkat, po více než 40-ti letech bude otevřená až následující víkend.
Větší prožitek a více turistů by měla přivést do Mikulčic nová expozice památníku Valy. Je dílem architekta Jana Konečného.
„Snažil jsem se používat reálné materiály jako rezavé železo, aby návštěvník skutečně získal dojem, jak kostel dříve vypadal. Drobné věci ve vitrínách nabídnou pak pohled na nejjemnější detaily tehdejší ruční práce,“ říká autor. Předmětů je podle něj málo i proto, aby si je lidé lépe mohli zapamatovat.
„Je to také proto, že rozsáhlý požár nás dostal do neobvyklé situace. Mnoho artefaktů je stále nedostupných. Museli jsme rychle něco vybrat,“ vzpomněl nedávnou tragédii vedoucí mikulčického archeologického pracoviště Lumír Poláček.
Výstavba expozice také umožnila archeologům znovu zkoumat prostor pod základy kostela. Díky tomu nedávno našli hrob dítěte. „Hrob se stal už čtvrtým v pořadí, kde byly nalezeny zlaté šperky,“ uvedl ředitel brněnského Archeologického ústavu Akademie věd ČR Pavel Kouřil.