„Měli jsme za sebou deset ročníků akce a řekli si, že tu další desítku zkusíme poskládat z nových interpretů. Do pátečního a sobotního programu jsme zařadili jen dvě kapely, které už diváci na Lučině viděli," uvedl František Šrámek z občanského sdružení S úsměvem.

Nové složení aktérů se dotklo také tradičního vodního baletu. Podle Šrámka jej posledních přibližně sedm let připravovala stejná děvčata. „Holky byly velmi schopné, takže jsme z nové skupiny měli trochu obavy, ale nakonec vše dopadlo výborně. Podle mě je dobré jít dopředu, objevovat nové tváře a přicházet s novými nápady. V momentě, kdy se člověk začne vracet ke svým oblíbencům, ocitne se v jakémsi kruhu a nikam se nepohne," popsal své pohnutky Šrámek s tím, že změny se dotkly také složení organizátorů.

„Jedenáctka pro nás znamená nový styl, nový začátek. Z poloviny se obměnil také náš tým, ale podle mého funguje skvěle," zhodnotil změny Šrámek. K Tvarožné Lhotě letos pozval kapelu Družina či Petra Bendeho.

Kromě těchto tváří, které se už na Lučině představily, vystoupili například kyjovští Helemese nebo Tomáš Kočko a jeho Orchestr. V pátečním programu představil svou starší tvorbu, ale také novinky ze zatím posledního alba Cestou na jih, které představuje i písně z Horňácka či Moravských Kopanic.

Výtěžek z dobrovolného vstupného festivalu putuje již několik let na misijní účely do zemí třetího světa, především do Afriky. Díky posledním dvěma ročníkům se v Tanzánii postavil sirotčinec. Letošní výtěžek poputuje na zajištění sirotků. Rodiče často podléhají nemocem, jako jsou AIDS, žlutá zimnice nebo cholera. „Chceme zajistit dětem základní životní potřeby, zdravotní péči i vzdělání," dodal Šrámek.