„Do stropů zatekla voda, takže malby byly poškozené. Navíc už byly i zaprášené, takže bylo potřeba je vyčistit,“ vysvětlila potřebu restaurování fresek Ilona Tunklová z Galerie výtvarného umění. Naposled je podle jejích slov částečně opravoval hodonínský malíř Bedřich Saňa v sedmdesátých letech minulého století.

„Tyto malby pocházejí ze začátku 20. století a jsou hodně zajímavé tím, že je to propojení moravského folkloru a secese. V tom směru je to pro nás nové,“ řekl restaurátor Miroslav Bodanský, který vysvětlil, že jde o šablonové malby, takže i jejich oprava probíhá prostřednictvím šablon.

Fresky vznikly spolu s galerií téměř před sto lety na návrh člena Sdružení výtvarných umělců Moravských Jano Köhlera.

„V té době se používaly vodorozpustné barvy. Jejich nevýhodou je, že jsou dost náchylné na styk s vodou. Ale zároveň jsou typické tím, že mají sametový povrch a je těžké zachovat ho při retuši tak, aby malba neztratila svůj charakter,“ popsal Miroslav Bodanský úskalí své práce.

Restaurování šablonových kreseb navazuje na dřívější úpravy výzdoby v galerii. Následovat by měla oprava balkonu. Galerie výtvarného umění se tak chystá na příští rok, kdy oslaví 50. výročí svého vzniku jako samostatné instituce. Galerie má kvůli těmto pracím až do poloviny dubna zavřeno.