Egon a Karl. Velice populární dvojice z veselých lekcí němčiny Alles Gute sklízela ještě nedávno obrovský úspěch u televizních diváků. Tentokrát jde se svých humorem za čtenáři policista Evžen, jehož příhody líčí ve své nové humoristické knize spisovatel Petr Gruber z Hodonína.

Spojitost mezi Egon a Evženem v jeho knize Policajtem snadno a rychle ale není zcela náhodná.

„Hlavní postavou je Evžen. Každý viděl Chalupáře, a jelikož jsem měl i takovou přezdívku, tak i u Evžena zůstalo. Jelikož jsem kdysi sloužil s kolegou, který byl Karel a tehdy byl oblíbený seriál Alles Gute s Egonem a Karlem, tak přezdívali i nás. Tak jsem to jen přeložil do češtiny,“ prozrazuje hodonínský autor Petr Gruber.

Opět se rozhodl pobavit čtenáře humorným povídkovým románem, ale postavy změnily nejen barvy uniformy. Už před více než deseti lety totiž Petr Gruber představil povídkový román z éry Československé lidové armády Dva roky záklaďákem aneb Jak to bylo doopravdy.

Jeho kmotrem byl dnes už nežijící strážnický herec Milan Šimáček, který diváky bavil například ve filmech Černí baroni nebo Tankový prapor. Gruber tentokrát čtenáře vyvede z kasáren a zavede je k policii.

„První knížku, kterou jsem napsal, byla o vojně, o tom, jak jsme ji prožívali. Pak jsem si řekl, že když jsem sloužil v další uniformě, tak napíšu i o ní. Příprava na napsaní trvala zhruba tři roky,“ vypráví hodonínský spisovatel. Ten si tak oživoval své vzpomínky z praxe strážce zákona, a to i za konzultací s některými bývalými kolegy.

close Spisovatel Petr Gruber představuje svoji novou knihu Policajtem snadno a rychle. info Zdroj: Deník/Petr Turek zoom_in Spisovatel Petr Gruber představuje svoji novou knihu Policajtem snadno a rychle.

A jak moc je jeho nová kniha autobiografická? „Hodně. Devadesát procent z toho, co v knize je, jsem skutečně prožil. A samozřejmě mě řada lidí v hlavní postavě pozná,“ říká Gruber s tím, že křestní jména jsou dokonce u většiny postav skutečná. „Nikdo neprotestoval, jen dvě, tři holky řekly ne. Příjmení jsem ale změnil všechna,“ podotýká.

Děj se odehrává nejen v České republice. „Jedna kapitola je dokonce z Bavorska, kam jsme jezdili na stáže. Všechno je úsměvnou formou, podobně jako Švandrlík s Nepraktou,“ představuje spisovatel z Hodonína.

Jeho město se ale příliš v novince nevyskytuje. „V Hodoníně jsem sloužil v podstatě jen dvanáct dní, než jsem přešel na vyšší post. Nebude ale od věci, když se prozradí, že jsem začínal v Sudoměřicích na přechodě,“ sděluje autor. Ze Sudoměřic kariérně pokračoval na začátku tohoto století do Břeclavi, a pak do policejní škol v Praze, v Brně a Holešově.

Přesto knihou prochází ještě jedna hodonínská stopa. „Přemýšlel jsem nad tím, jak by bylo dobré knihu obohatit o kresby, karikatury. A v Hodoníně se mi podařilo najít Jakuba Nováka, který má tetovací studio. Dali jsme se dohromady, takže mi ke každé kapitole nakreslil karikatury. Tedy kromě jedné, kde jsou karikatury dvě,“ tvrdí spisovatel.

Potřeba odlehčit

Jak prozradil, vždycky píše jednu knihu válečnou a jednu oddechovou. „Když člověk studuje válečnou historii se všemi hrůzami, tak se musí odlehčit,“ dodává Gruber.

Jeho nová kniha o strážcích zákona Policajtem snadno a rychle zažije křest ve čtvrtek 7. září v sedmnáct hodin v přednáškovém sále Městské knihovny v Hodoníně.