„Modernější dramata nám moc nevyhovovaly, tak jsme sáhli po Gazdině robě, což je klasika,“ vysvětlil režisér Ochotnického divadla v Louce Antonín Maňák. Podle něj už měl soubor po pohádkách a veselohrách chuť vyzkoušet náročnější typ hry. „V komediích se chyba ztratí, divák se zasměje a jede se dál. V dramatu se ale ukáže, jestli je herec hercem nebo ne,“ myslí si režisér.

Gazdina roba je osmou hrou, kterou loučtí divadelníci nastudovali. Pro ochotníky má ale tato hra ještě hlubší význam.

„Dá se říct, že přechod od veseloher k dramatu je jakýmsi naším dalším profesionálním stupínkem,“ pochválil sbor Maňák.

S přípravami začal sbor už v polovině loňského roku, kdy se herci začali učit texty. Na divadelní prkna se ale dostali až po skončení plesové sezony. „Na jevišti zkoušíme a pilujeme slabý měsíc,“ řekl režisér.

Diváci se mohou těšit i na bohatý výpravu v podobě krásných krojů z oblasti Javorníků, Prestovců nebo Vrbovců. „Z Kopanic jsme se posunuli trochu níž. Sehnat kroje z této oblasti by totiž nebylo zrovna jednoduché,“ poukázal.

„V Javorníku jsme se obrátili na jednu velmi ochotnou paní, která nám sehnala tolik krojů, že bychom mohli odehrát několik desítek divadel,“ pousmál se Maňák.

Herci budou hrát v pevném složení, alternovat se bude pouze jedna role. Hlavní úlohu krajčířky Evy odehraje Martina Maňáková. Mánka Mešjaného si zahraje Jarek Šraděja a role kožušníka Samka Jagoše se zhostil Zdeněk Maňák.

Oproti původní předloze se však ve hře objeví i nová tvář. „Když už se nám ve hře objevil ten krásný slovenský kroj, tak jsme přidali postavu děvčete ze Slovenska, kterou si zahrála Tereza Veverková,“ usmál se režisér.

Na své si ale přijdou i milovníci hudby. Představení bude totiž doprovázet živá hudba v zastoupení houslí a basy. „Zahrají nám chlapci z Louky, kteří působí v cimbálové muzice Jožky Staši,“ doplnil Maňák. Hudebních aranží se zhostil už osvědčený autor Tomáš Hrbáček.

Drama Gabriely Preissové si mohou vychutnat nejen příznivci ochotníků z Louky na premiéře tuto sobotu sedmého března v sále tamního kulturního domu. Začátek je naplánován na půl osmou.

Reprízy se poté uskuteční v týdenním intervalu, a to čtrnáctého a jedenadvacátého března.

Délka představení je hodinu a padesát minut, s plánovanou dvacetiminutovou přestávkou.