„Myslím si, že duchovní filmy jsou jedny z nejžádanějších a nejdůležitějších, především mají diváku co říct. Nesledují až příliš uměleckou stránku, ale důraz kladou na tu obsahovou. A to je základ. Do kina chodím totiž proto, aby mě film obohatil a dověděl jsem se něco nového," přibližuje svoji volbu ředitel hodonínského domu kultury a organizátor filmové novinky Marcel Řimák.

Dvacet let seminářů ruských a patnáct let asijských filmů má vrcholit právě hodonínskou přehlídkou těch duchovních.

Ředitel ji plánoval pět let. „Právě tehdy totiž Jaromír Blažejovský vydal knihu Spiritualita ve filmu. Jelikož mi pomáhal už při semináři asijských filmů, tak jsem ho oslovil, abychom uspořádali přehlídku duchovních snímků. Plánovali jsme ji na loňský rok u příležitosti cyrilometodějského výročí, ale tehdy jsem nezískal žádný grant," vysvětlil pořadatel.

Festival duchovních snímků tak čeká premiéra až letos v březnu. Od pátku do neděle nabídne v hodonínském Kině Svět dvanáct filmů. „Vybírali jsme je spolu s filmovým kritikem Jaromírem Blažejovským. Z těch, co budeme u nás promítat, je jen jeden v distribuci. U ostatních jsme museli žádat o práva. Jde tedy o tituly málo známé, zapomenuté, případně v naší distribuci nikdy nepromítané," vysvětlil Řimák. Jedním z vrcholů třídenního filmového maratonu bude podle něj strhující dvouapůlhodinová podívaná Na druhé straně kopců. „Je dílem nejznámějšího představitele současné rumunské nové vlny Cristiana Mungia, který vychází ze skutečného tragického případu vymítání ďábla. V roce 2005 měl v jednom tamním klášteře za následek smrt mladé dívky," upozornil ředitel.

Nejstarším představeným kusem bude Slovo od dánského tvůrce Carla Theodora Dreyera z roku 1955. „Vyhrálo Zlatého lva na festivalu v Benátkách," podotkl Řimák.

Na hodonínském plátně se objeví díla autorů nejen z Evropy, ale i z Mexika či Kuby. „Prostřednictvím filmů nahlédneme do kulturních okruhů katolicismu, protestantismu, pravoslaví i synkretických kultů Latinské Ameriky, kde se bůžci Oričové z jorubské mytologie ztotožňují s křesťanskými světci. Publikum se přesune od karpatských hor přes drsné povětří evropského severu k žhnoucím rytmům Karibiku. Ve více příbězích jsou zneklidňujícím elementem či objektem uctívání ženy," přiblížil Řimák.

Tak jako na předchozích seminářích mohou zájemci i tentokrát přespat přímo v kině. „Lidi usínají ve spacácích při filmu a ráno se při dalším probouzí. Je to jedinečný zážitek. Obvykle tuto možnost využívá i dvacet až třicet studentů," dodal hlavní organizátor.