Kniha vyjde na konci září a popisuje dění na hiphopové scéně nejen na Kouřilově domácím Hodonínsku. „Věřím, že spousta lidí bude mít při čtení jako bonus nostalgický pocit,“ přikyvuje autor v rozhovoru pro Deníku.

Do organizování koncertů a festivalů se pustil ve čtrnácti letech. Vypráví, že se psal rok 2008 a šlo o finále internetové soutěže Prosaď svůj rap. Tenhle hudební žánr ho uchvátil a chtěl v něm aktivně působit. „Tvořit hudbu mě ale nikdy nelákalo tak, jako pořádání setkání, sestavování programů a hraní si s kulturou v mém okolí,“ povídá Kouřil.

Jenže s akcemi spojené náklady se opakovaně ukázaly jako spouštěč problémů, ačkoliv jak sám tvrdí, takové trable nikdy nevnímal. „Vždy jsem si podvědomě říkal, že peníze jednou přijdou samy od sebe a i kdyby ne, nějak to vždycky dopadne,“ krčí rameny.

Ne všichni věřitelé však měli trpělivosti na rozdávání. Přesto na sobě násilí nikdy nepocítil. „Bylo to těžší ukočírovat hlavně v době, kdy jsem chodil na střední školu. I když jsem si kolikrát nějaký výdělek našel, peníze se mi nikdy nepodařilo udržet a všechno jsem hned utratil za další koncerty, na které jsem jezdil jako návštěvník,“ přiznává.

close Organizátor hiphopových akcí Lukáš Kouřil z Hodonína napsal knihu Rapovej deník. info Zdroj: se svolením Lukáše Kouřila zoom_in Organizátor hiphopových akcí Lukáš Kouřil z Hodonína napsal knihu Rapovej deník. Navzdory nepříjemným chvílím by se do všeho pustil znovu. Vypráví, že komplikace ho v životě jen posílily. „Měl jsem tragickou, dá se říct neexistující, finanční gramotnost a nikdy jsem neměl o ničem přehled,“ vzpomíná.

Příklad? Střih, je rok 2016 a v Brně skončila party, po níž zůstal prodělek tři sta tisíc korun. Kouřil zašel do banky, aby jednou půjčkou splatil všechno, co dlužil. Jenže narazil. Banka žádost zamítla.

„Historie mých dvaapadesáti nebankovních půjček snad u všech česko-slovenských online společností, kterým stačí poslat kopii občanky emailem a za chvíli jsou peníze na účtu, ze mě nedělala důvěřivého klienta,“ vysvětloval.

Dluhy splácel déle než deset let a rozhádal i s blízkými lidmi. Nakonec však, jak říká, všechno vrátil. „Byla to lekce za všechny prachy, ale kdybych se mohl vrátit v čase, dal bych si ji klidně znovu. Dobře bylo,“ dodává.

  • Kniha Rapovej deník vychází v nákladu tisíc kusů.
  • Cílovým čtenářem má být každý, kdo má rád příběhy.
  • Podle autora jde o mix literárních děl, jako je Mládí v hajzlu od C. D. Payna a Škváru od Charlese Bukowského.
  • Lukáš Kouřil knihu psal v době covidové pandemie, kdy trávil čas v bytě ve Španělsku.