„Seminář bude tentokrát zaměřený na dvě oblasti. Nosnou částí je filmové zpracování literárních děl. Druhá oblast bude patřit pravosloví,“ uvedl ředitel Městského kulturního střediska Marcel Římák. Aby lidé poznali, že ruský není pouze Jen počkej zajíci, je připraveno více než tisíc sedm set minut „filmování“, což je děvetadvacet hodin východní tématiky na filmovém plátně. „To je, myslím, poměrně slušný výsledek na víkend,“ podotkl ředitel střediska. Podle něj přijedou opět diváci, kteří na půdě veselského kina stráví několik dní ve filmovém opojení a uvidí snímky, o kterých třeba jen četli, slyšeli, anebo vůbec nevěděli, že jsou natočeny.
Poprvé u nás bude promítaný film Vojna a mír od Sergeje Bondarčuka. Sedačky veselského kina při sledování sedmihodinové adaptace fanoušci znatelně pocítí. Čtyři díly budou totiž promítány v jeden den. Lektorských úvodů se ujme docentka filmové vědy Galina Kopaněvová. Ruská kultura je podle ní neobyčejné svébytná a navždy zůstane pro Evropany exotikou.
V dokumentech režisérky Svatavy Kabošové mají diváci možnost okusit například skutečnosti odkrývající dosud nezveřejněná fakta z druhé světové války. „Myslím, že festival je velkým počinem. Organizátoři šli do pořádání akce v době, kdy se mnozí tvářili, že Rusko neexistuje. Skutečná situace na východě některým není moc známá, proto považuji seminář jako velké okno na východ,“ vyznala se rusistka Kabošová.
V sobotním podvečeru začne i výstava pravoslavných ikon. Je unikátní především v tom, že se jedná o ikony nové, které byly malovány v Česku.
„V pravoslavné církvi jsou ikony odrazem tajemství víry, která nepodléhá času,“ míní veselský galerista Vojtěch Petratur, který se ikonami zabývá již dlouho. Na výstavě se představí špička ikonopisek, z nichž některé vystudovali ikonopisectví přímo v Rusku.