„Jde vidět spokojenost, zábava, odreagování a pohoda,“ usmíval se mezi lidmi vodník. „Mám z toho dobrý pocit. Výlov je v podstatě taková slavnost rybářů, takže panuje jedině spokojenost,“ pokračoval Čochtan.

Ryby se v kádích začaly objevovat kolem půl deváté ráno. Než se k nim první zvědavců dostali, prošli řadou stánků, ve kterých jim obchodníci nabízeli nejrůznější zboží. Poté už mohli v klidu sledovat, jak muži v gumácích přehazují stovky kaprů či candátů.

„Rybník nám vydává své bohatství. Na jaře jsme nasadili ryby, o které jsme se do teď starali. Váhová kategorie je podle našich představ. Předpokládáme výlov kolem čtyř set padesáti metráků ryb,“ odhadoval hlavní organizátor akce Oldřich Pecha.

Toho velmi těšil zájem lidí, kteří se na místo sjeli z širokého okolí. „Je ohromný, což nás těší. Jsme rádi, že zájem o rybářství vzrůstá. Vidíme to na počtu, který se za námi každý rok vydává. Jde to vidět i na množství stánkařů, kteří u nás chtějí během výlovu prodávat,“ poukazoval Pecha na areál obsypaný prodejci.

Labužníci hojně využívali nabídek grilovaných či smažených pochoutek. Pod velkým stanem se na lavičkách usazovali a libovali si nad kaprem nebo pstruhem.

„Rybářství je u nás zaměřeno spíše na kapra. Je to nejvíce prodávaná ryba, takže její produkce se pohybuje okolo osmdesáti procent. Kromě něj jsme vytáhli tolstolobika, amura a candata. Najde se i plotice. Převaha je ale určitě kaprů kolem dvou, dvou a půl kil,“ přemítal Pecha.

A co se lidem během výlovu nejvíc líbilo? „Rybičky a kolotoče,“ podělil se o své dojmy čtyřletý Milan s Břeclavi, jenž k Lužicím dorazil s maminkou Zdenou. „Přišli jsme abychom viděli kapry a vodníka. Jsme tady poprvé a libí se nám tu. Jen mohlo být lepší počasí, ale to si nevybereme,“ usmívala se zase Jaroslava Cudařová z Dubňan, která k vodě vzala tříletého synka Denise.

Kapr s bramborovým salátem, typická štědrovečerní večeře, kterou na Vánoce chystá většina Čechů a Moravanů. Mnoho z vylovených ryb tak skončí na talířích. Jejich cena by podle Pechy měla být téměř stejná jako během loňských svátků.