Dodnes tam žijí jejich potomci, kteří mluví nářečím svých otců a starostlivě uchovávají fotografie a dokumenty připomínající jim moravské kořeny. O jejich osudech vypráví nový dokumentární film Břetislava Rychlíka Amerikáni aneb Vprostred Ameriky krčma múrovaná, jehož předpremiéra se o víkendu uskutečnila v Nové Lhotě a ve Vizovicích.
Nečekané setkání
„Jak to v životě bývá, stane se člověku něco, co neočekával, ale co si nechtě zaslouží. A tak se stalo, že jsem ve městě Caldwell v Texasu, kde měla Mičkova muzika, se kterou jsem do Ameriky odjel natáčet film o moravských vystěhovalcích, vystoupení, narazil na starostu obce jménem Bernard Rychlík,“ vypráví režisér Amerikánů Břetislav Rychlík. Najednou se film o moravských vystěhovalcích proměnil v cosi pro něj osobního, jak sám říká, až metafyzického. „Potkáte v Americe lidi, kteří vypadají jak váš tata, mluví výborným nářečím a nemáte o nich potuchy. To člověka vyvede z míry,“ přibližuje, jak ho setkání zaskočilo.
Hrdiny dokumentárního snímku je několik potomků Moravanů, s nimiž se Rychlík v Texasu potkal. „První roky byly velice skromné, ale Češi jsou velice pracovití, a tak se jim začalo dařit,“ vypráví ve filmu například pan Hlavenka, jehož rod pochází z Nenkovic u Kyjova. Ve filmu vystupují i lidé z Nové Lhoty či Horňácka, jejichž předkové se plavili přes oceán do Ameriky. „Snad z každého třetího baráku v dědině někdo odešel. Možná by se to dalo i na stovky počítat,“ uvádí ve filmu Jan Bajko z Nové Lhoty. Jeho děda byl právě jedním z těch, co v Americe rolničili. Film doprovází amerikánské písničky, které zpívají manželé Vlasta a Jaroslav Smutní.
Přímo při natáčení filmu nechá Rychlík udělat testy DNA a porovnat vlasové kořínky své a bratrů Josefa a Bernarda Rychlíkových. Protože jak se zjistilo, jejich otec přišel do Texasu v roce 1883 z Vizovic, odkud pochází také rod Břetislava Rychlíka. „Potvrdilo se, že jsme z jedné krve,“ telefonuje pak Rychlík do Ameriky i svému otci.