Muzikanti si kromě soutěžení prohlédnou i domovské město jednoho z neznámějších fotbalových klubů, Barcelonu.

„Je to významná mezinárodní soutěž. Museli jsme předem poslat i rozpis, co budeme hrát. Vítěz dostane peníze,“ řekla šardická starosta Blažena Galiová. Ta šardické hudebníky do španělského města Malgrat de Mar na pobřeží Costa Brava doprovodí.

Jak Galiová také uvedla, šardická dechovka dostala na soutěž pozvánku. „Zahrajeme také v tamější škole. Závěrečný koncert se uskuteční v neděli. Po něm se dozvíme jméno výherce,“ přiblížila program šardických Galiová. Ve Španělsku se zdrží od třetího do desátého září. „Pobyt si platí hudebníci částečně sami a také ze společného fondu. Pojedou autobusem a ve Španělsku je domluvený delegát,“ nastínila.

Šardická dechovka podle starostky hodně cestuje. Před deseti lety tak byli hudebníci v Japonsku, tam ale nesoutěžili. „Bylo to založené na tom, aby se setkaly a zahrály si dechovky z celého světa. Muzikanti byli rozdělení do několika skupin, které vytvořily orchestry. A vedl je cizí dirigent. Jezdíme také například na festivaly do Německa. Ty ale nejsou soutěžní,“ povyprávěla o cestování šardické dechovky Galiová. Jak podotkla, ve Španělsku se tak muzikanti mohou porovnat s konkurencí z celého světa.