V den rozhovoru jich ukládal do knihy k vylisování přes sto čtyřicet. Najít je stihl za poslední dva dny.

Na čtyřlístky naráží jakoby náhodou. Říká, že při pohledu do jetele je prostě vidí. Na místo, kde se zdá, že nejsou, se krátce zadívá a po chvíli řekne, jestli je tomu skutečně tak. Jeho sbírka čítá už něco okolo sedmi ticíc kousků, které sbírá už jedenáctým rokem. Vlastní ale i vzácnější pěti a šestilístky, raritou je dokonce jeden sedmilístek a osmilístek. „Když jsem začínal, myslel jsem, že bych mohl být nejlepší, ale po telefonátu do Pelhřimovské agentury Dobrý den mi řekli, že rekord drží jeden bývalý americký vězeň, který jich na procházkách za pět let nasbíral kolem patnácti ticíc,“ říká s úsměvem Jaroslav Kosina.

Teď drží rekord anglický sběratel s asi dvaceti tisíci kusy. Kosinovým cílem je pokusit se ho překonat. Ideální počasí pro sběr čtyřlístků je podle něj na jaře, když je zataženo a vlhko. Má vytipovaná místa, ale říká, že počet čtyřlístků se v jednotlivých lokalitách v průběhu let mění. Pokusil se je i pěstovat, ale zjistil, že to nejde, protože růst čtyřlístků závisí opravdu na náhodě. „Jsou místa, kde je jetele na velké ploše hodně a nenajdu ani jeden. A jsou místa, kde na necelém metru čtverečním jich lze najít třeba i sto. Pokud někde uvidím tak tři čtyři, jdu do dřepu.

Vím, že tam mohou být i další,“ popisuje sběr čtyřlístků Kosina. Tvrdí, že pro něj není umění čtyřlístky nasbírat, ale uchovat je natrvalo v bezvadném stavu. Rostlinky lisuje v knihách a potom je lepí izolepou do alba, aby se nerozpadly v prach. Nejmenší z nich nedosahují ani velikosti drobného zrnka čočky. Do alba se ale nedostanou všechny. „Některé čtyřlístky rozdávám známým pro štěstí,“ dodává Kosina, jehož cílem je dostat se do Guinessovy knihy rekordů. Zatím drží „pouze“ český rekord v počtu nasbíraných čtyřlístků, ale při poslední návštěvě Pelhřimova se stal držitelem dalšího českého rekordu v loupání dýňových jader na čas. Za deset minut naloupal 163 kusů.

„Dýňová jádra loupu rychle už odjakživa, takže jsem nijak zvlášť netrénoval. Neříkám, že jsem nejlepší, ale chtěl jsem hodit rukavici do ringu,“ vyzval soupeře sběratel. Svým koníčkům se věnuje ve volném čase. Jestli mu tisíce čtyřlístků přinesly také velké štěstí v životě, však prozradit nechce.