„Doufám, že lidi osloví a najdou třeba i nějaké odpovědi na své otázky. Mé obrazy vyjadřují hlavně pocity, vyobrazují to, co cítím já," popisuje žena.

Přestože název výstavy může působit abstraktně, není tomu tak. „Třeba do jednoho obrazu je příběh života přímo vložený, nejedná se o takovou tu klasickou abstrakci," vysvětluje malířka, která jednou už ztvárnila například téma exekuce.

Malování se Bohuslava Šibalová věnuje už od dětství. I když se po většinu dne věnuje lidem, náměty v práci nehledá. „Každý autor samozřejmě dává do obrazu kus sebe, ty moje z praxe ale opravdu nejsou. U mě převládají zážitky, nepojednávám o nikom jiném ani se nesnažím vyprávět cizí příběh," říká Šibalová.

Malování se věnuje už od dětství. Jejím vzorem je Salvador Dalí. „Asi v pětadvaceti letech jsem dostala jeho reprodukce v knize a úplně jsem jimi byla fascinovaná. Byla tam spousta motivů, které jsem chtěla ztvárnit. Nyní je Salvador můj idol. Jeho tvorba mě oslovuje, mám ráda, když jde v obraze vidět něco konkrétního a uchopitelného. Je to lepší než některá moderní abstraktní díla, která mnohdy vyjadřují jen pocity," svěřuje se rodačka z Kyjova.

Nejvíce se začala výtvarně projevovat v pubertě. Jak s úsměvem říká, mohly za to hormony a nešťastné lásky. „Tehdy se ve mně začala probouzet touha malovat něco jiného než krajiny a zvířata, kterým jsem se do té doby věnovala nejvíce. Do obrazů jsem pak vnesla své vnitřní prožívání," vzpomíná Šibalová.

Malování je podle ní nejlepší, když má pozitivní období. Naopak v době, kdy má nějaký splín či depresi, se pobytu před plátnem snaží vyhnout. „Dostávám se pak totiž do ještě horší nálady. Zkusila jsem se z toho několikrát takzvaně vymalovat, ale nejde to. Nořím se pak ještě hlouběji a není to pro mě dobré," říká umělkyně.

Výstavu už plánovala v prostorách Fénixu, i na tlak okolí však zvolila variantu, kde její díla zhlédne více lidí. Všechny obrazy budou prodejní. „Dva z nich půjdou do dražby. Vystavím je i při dni otevřených dveří ve Fénixu, kdy zároveň vyhlásím konečnou částku, za kterou je prodám. A polovinu výtěžku věnuji kyjovskému centru," dodává žena.

Vernisáž bude příští pátek na Bukovanském mlýně. Výstava potrvá do konce května.

Malování se Bohuslava Šibalová věnuje už od dětství.