„Šardičanka vznikla při tehdejším Závodním klubu Šardičan. Jeho funkcionářům se podařilo zajistit kolem třiceti chlapců ze Šardic, kteří měli zájem učit se hře na dechové nástroje," zavzpomínal spoluzakladatel a kronikář Šardičanky Antonín Zahnaš.

Jejich učitelem hudby byl Josef Frýbort z Kyjova. Ten ale po necelém roce ze zdravotních důvodů skončil a kapelníkem se stal křídlovák František Kohoutek. Psal se rok 1957, kdy se třináctičlenná kapela poprvé představila publiku. „Bohužel, někteří postupně z různých důvodů s muzicírováním skončili, takže kapela musela přivolat přespolní. Ač šlo vždy o dobré muzikanty, občas doházelo k různým problémům. To vedlo kapelníka Kohoutka k tomu, že začal učit několik nových chlapců, kteří pak v roce 1972 přespolní nahradili," popsal další vývoj Zahnaš.

Po třiceti letech přešla kapela z klubu pod místní JZD. Kapelník byl už barytonista Jan Zahrádka. Postupně ale odešli téměř všichni zakládající členové. „Dnes z nich zůstali jen tři. Za odcházející začali přicházet mladí z Mladé muziky," sdělil spoluzakladatel kapely.

Po jedenácti letech se z pracovních důvodů vzdal kapelničení Jan Zahrádka. Toho následně nahradil klarineťák Ladislav Zahnaš. „Přišla nová doba a ne všichni měli pro hudební činnost vytvořené vhodné podmínky, a tak opět převládali přespolní," připomněl Zahnaš.

Proto v roce 2008 přenechali tehdejší členové kapely svá místa mladším. Ti už jako třetí generace přišli z Mladé muziky a novým kapelníkem se stal baskřídlovák a kapelník Vesničanky Ivo Zoubek.

Tato nová Šardičanka nahrála nedávno nové CD Kapelo, polku hrej. Obsahuje patnáct skladeb, přičemž tři z jejich autorů jsou ze Šardičanky. „Jak je vidět, ale i slyšet, vede si kapela velmi dobře, a tak nezbývá než jí popřát hodně úspěchů," uvedl Zahnaš.

Jistě zajímavými bonusy jsou v podání Šardičanky písně Michala Davida či Michaela Jacksona. „Lidé o ně mají zájem, hlavně tak po půlnoci na plesech," pousmál se kapelník Ivo Zoubek.