Ještě před začátkem akce se vydal starosta Jan Hozák s účinkujícími do javornického evangelického kostela, kde přítomní zpěváci načerpali duchovní sílu a vyzkoušeli jedinečnou akustiku. „Většinou účinkující požadují, abychom se šli před začátkem podívat do kostela. Není to žádná významná stavba. Je prostý a malebný a lidé ze sborů si ho před začátkem chtějí prohlédnout a nečerpat duchovní podporu,“ vysvětlil. Zpěvačka ženského sboru z Ježova Anežka Zálešáková si prohlídku pochvalovala. „V kostelíku bylo příjemně. Letos jsme tady se sborem poprvé a atmosféra obce a Javornického zpívání na nás působí krásně,“ uvedla.

Javornické zpívání se konalo po páté a podle starosty se obec, která akci organizuje, vždy snaží, aby se vystřídaly sbory z širokého okolí. „Nejdřív jsme zvaly většinou sbory z Horňácka a dnes se snažíme zvát sbory z Dolňácka, Podluží, Buchlovic,“ řekl starosta Javorníku Jan Hozák.

Snahou obce je, aby lidé, kteří přijedou měli rozmanitou nabídku lidových písniček a krojů z jednotlivých regionů.

„Myslím, že přítomní lidé viděli a slyšeli hodně, protože přijeli zazpívat sbory například z Lanžhota, Lužic, Dolních Dunajovic, Kunovic, Buchlovic a nechyběli i sbory z Javorníka,“ myslí si starosta.

Zpěváky doprovázela místní cimbálová muzika Bratrů Sovišů a dobrou atmosféru potvrdil i Marek Zajíček z Velké nad Veličkou. „Jsem na této akci potřetí a moc se mi líbí, protože je to originální událost pro tento kraj a atmosféra je super. Taky mě zajímá jak to dělají v Javorníku, zpívám totiž ve Velickém sboru,“ prozradil s úsměvem.

Na Javornické zpívání se přijela podívat i řada významných osobností, například i předseda pro sociální politiku poslanecké sněmovny Zdeněk Škromach.

„V Praze se člověk folkloru nedočká. Takže pokud jsem doma na Moravě, tak se snažím navštěvovat různé lidové akce. Myslím si, že je to příjemné relaxování, když se člověk podívá na lidové tance a poslechne si hezkou písničku,“ uvedl.

Do budoucna počítá starosta s tím, že zpívání bude pokračovat i když tato akce je skromnější než například Horňácké slavnosti.