Důkazem toho je třeba i Olin-pijáda, pořádaná Slováckým krúžkem ze Svatobořic-Mistřína. „Je to recesistické soutěžení folklorních souborů, pořádá je vždy vítězné družstvo předcházejícího ročníku. V tomto roce je tématem paralympiáda. Nechceme si z těchto sportovců dělat legraci, ale vzbudit obdiv k jejich výkonům," přiblížil pořadatel Tomáš Kellner. V zábavném klání zvítězili folkloristé z Kyjova. Kromě medailí v podobě Fidorek si odnesli i sošku Olina.

Už třetím rokem je festival spojený i s otevřenými sklepy. Patnáctka vinařů vpustila návštěvníky do svých „dílen", aby mohli okoštovat, případně i nakoupit milotická vína.

Své dveře otevřely i Sklepy rytíře Božího hrobu, které jsou druhými nejhlubšími na Šidlenách. Pochází z roku 1862 a stálá teplota v jejich útrobách je sedm stupňů Celsia. „Koupili jsme je asi před deseti lety a snažíme se o rekonstrukci. Na festivalu nabízíme například Rulandské bílé, Pálavu výběr z bobulí, Sylvánské zelené, Hibernal a Frankovku. Máme zde i chleby s domácí škvarkovou pomazánkou," popsala Nikola Vávrová z rodinného vinařství.

Festival vznikl v roce 1972, zpočátku to byla jenom jednodenní přehlídka. Poté se délka programu rozrostla na dva dny a posledních asi patnáct let zabere celý víkend i s pátkem. Konal se vždy v mezidobí mezi Slováckými roky, takže byl vždy tři ročníky po sobě a poté rok přestávka. Do budoucna ale Milotice plánují jen jeden festival za dva roky. Další ročník je tedy 2018. Letos přišlo téměř dva tisíce návštěvníků.