Na konci května si přivezl z Mezinárodního festivalu cimbálů ve Valašském Meziříčí první místo v kategorii dvojic a krásné třetí místo v kategorii sólistů. Letos se sice festivalu zúčastnili pouze hudebníci ze střední a východní Evropy, ale v minulých ročnících nechyběli ani zástupci z Číny či Japonska.

„V naší kategorii nás bylo dvanáct a konkurence byla opravdu tvrdá. My Češi jsme soutěžili s Maďary, Slováky, Moldavci, Ukrajinci a Bělorusy,“ přiblížil soutěžní klání Petr Spěvák. Na cimbál se začal učit na Základní umělecké škole v Břeclavi.

Nyní studuje hru na cimbál pátým rokem na Konzervatoři Pavla Josefa Vejvanovského v Kroměříži. Muzice a hře na cimbál by se chtěl věnovat i v budoucnu. „Přemýšlím o studiu na hudební akademii v Banské Bystrici, protože v Čechách se cimbál na vysoké škole zatím studovat nedá. Dokážu si ale představit i jiné, muzice příbuzné obory,“ zamyslel se nad svou budoucností Petr Spěvák.

Na soutěž se připravoval tři čtvrtě roku. Náročný program složený ze skladeb soudobých autorů i hudebních klasiků hrál celý zpaměti. A nehrál pouze klasicky paličkami, ale i vlastními nehty.

„Existuje více způsobů hry na cimbál. Buď se hraje vatou obalenými paličkami či neobalenými paličkami, které více zvoní a vydávají zvuk podobný cembalu, nebo se hraje přímo prsty. Když se nehty zlomí, tak to není nic příjemného,“ přiblížil úskalí hry na cimbál Spěvák.

Dalším nebezpečím, se kterým často muzikanti bojují, bývají výpadky paměti. Ty se nevyhýbají ani cimbalistům. „Okna se mi stávají, ale zatím jsem je vždycky nějak zamaskoval,“ doplnil Spěvák.

Festivalového dění se Petr Spěvák zúčastnil už popáté, ale podle něj se festival stále lepší. „Rozrůstá se a váží se k němu i koncerty zajímavých interpretů. Je tam zábava, člověk pocítí i soutěžní napětí. Je to příjemné,“ dodal Petr Spěvák.