Na počátku bude rozsáhlá rekonstrukce dnes už zastaralého areálu ze šedesátých až sedmdesátých let za sto deset milionů korun. Na konci pak moderní areál na mezinárodní úrovni s roční kapacitou až třicet tisíc návštěvníků. A samozřejmě také s perfektním zázemím pro turisty. Tak nějak by měla vypadat proměna mikulčických Valů.
Díky tomu bude mít areál o mnoho větší šanci uspět na cestě při zapsání na seznam chráněných památek UNESCO. Mohl by získat srovnatelný význam jako má Pražský hrad. „Mapuje totiž stejně jako on počátky české státnosti,“ vysvětlila významné postavení slovanského hradiště v rámci státu ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně Irena Chovančíková.
První etapa revitalizace areálu by přitom mohla být hotová už v příštím roce. Pomůže kraj. „Větší část peněz se Jihomoravský kraj pokusí získat z evropských dotací,“ informovala náměstkyně hejtmana Anna Procházková. Aby ale podle ní mohla být vůbec žádost o evropské peníze podána, je nyní třeba vypracovat projekt k první etapě přestavby. Ten přijde kraj na necelé tři miliony.
„V rámci první etapy bude opravena akropole. To znamená opláštění pavilonu včetně zateplení, modernizace zastaralého informačního systému, rekonstrukce cest v areálu a vybudování zázemí pro turisty i zaměstnance včetně úpravy parkoviště,“ vyjmenovala Chovančíková.
Pracoviště v Mikulčicích přiláká ročně největší počet návštěvníků ze všech poboček muzea. Revitalizace by měla zvýšit do budoucna atraktivitu pro turisty a zvednout čísla návštěvnosti. Ta se po propadu až na hranici pouhých osmi tisíc návštěvníků ročně vyšplhala v loňské sezóně konečně k rekordním sedmnácti a půl tisícům. Přitom počet návštěvníků za posledních osm let nepřetržitě rok od roku stoupá.
„Pravdou je, že v osmdesátých letech byla návštěvnost dvojnásobná. Proto věříme, že oživení areálu povede k jeho zápisu na seznam památek UNESCO a tím se zvýší také počet nejen českých, ale i zahraničních turistů,“ odhaduje vedoucí areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích František Synek. Snahou přitom bude, aby se jádru areálu vrátil původní přírodní ráz.
Dopomůže tomu jistě také vybudování lávky přes řeku Moravu přímo v arecheologickém parku Mikulčice– Kopčany. Tu ve spolupráci se Slovenskou republikou zaplatí částečně také Jihomoravský kraj.
„Vybudováním lávky se výrazně zlepší přístupnost turistům z obou stran hranice,“ soudí náměstkyně hejtmana Anna Procházková. Projít by se pak po ní do areálu mohli v příštích letech také žáci a studenti, kteří tam přijedou za nově připraveným interaktivním programem. „Děti si vyzkouší například psaní svého jména v hlaholici, podebatují s archeology či nahlédnou takříkajíc do jejich kuchyně,“ láká František Synek.