Strážnické amfiteátry. Dříve chlouba a unikátní kulisa festivalů, koncertů a divadelních představení. Nyní nevzhledné hlediště a skoro rozpadlá pódia, na kterých se toho krom pár tradičních akcí moc neděje.

Některým lidem to vadí. „Víc akcí tady rozhodně chybí. Stálo to moc peněz, práce a to vše kvůli pár akcím,“ řekl Jan Tománek ze Strážnice. Dřív se tu odehrávalo Strážnické vinobraní, divadla a několik dalších akcí, které nyní někteří lidé postrádají. Provozovatel zámeckého areálu Národní ústav lidové kultury se nebrání poskytnout prostory k veřejným akcím.

Přilákat diváky do kolosea si přejí i radní. Shodují se, že vdechnout kulturní život areálu mohou jen pořadatelé akcí, kteří se sem ale nehrnou. Podle ředitele Národního ústavu lidové kultury je také zájem ze strany návštěvníků malý, a proto se pořadatelům do organizace už nechce. „My jsme pouze výzkumný ústav, nikoliv agentura nebo kulturák.

O tom, co v amfiteátrech bude, rozhoduje pořadatel,“ vysvětlil Jan Krist. Že jsou prostory málo vyhledávané pořadateli, může i nízká kapacita. nevýhodná poloha města a špatná dopravní obslužnost. „Strážnice je pohraniční město se špatnou veřejnou dopravou. Jakmile se setmí, nejedou skoro žádné vlaky ani autobusy,“ dodal.

Starosta města Risto Ljasovský tvrdí, že jedinou variantou, jak areály využít, je dohoda s Národním ústavem. Prostory zámeckého parku totiž nepatří městu a není ani zřizovatelem. „Na toto téma vedeme jednání, ve kterých se snažíme vždy dohodnout podmínky, jež vyhovují oběma stranám,“ informoval strážnický starosta. Podle něj se ústav nebrání, ale nabídka akcí je v létě pestrá, a tak není lehké přilákat návštěvníky. „Akcí je všude tolik a je čím dál těžší zaujmout lidi natolik, aby se událost vyplatila,“ dodal Ljasovský.

Zřizovatelem Národního ústavu lidové kultury je ministerstvo kultury. Zámecký park s amfiteátry ústav pouze spravuje. „Je naší příspěvkovou organizací a především výzkumnou a vědeckou institucí,“ vysvětlila mluvčí Ministerstva kultury ČR Marcela Žižková. Podle ní by ministerstvo také uvítalo více aktivit v areálu. „Využívat prostory může kdokoliv, kdo si areál pronajme a dodrží dané podmínky, protože se jedná o památkově chráněný areál,“ dodala Žižková. Letos budou v amfiteátrech zatím tři významnější akce.

Na ostatní si musí diváci zajít na strážnické náměstí. Už příští týden začne v parku Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2007, v červenci folk - rockové Slunce a v zář koncert Lucie Bílé.