Topolový háj za Tasovem už po třiadvacáté oživil festival Beseda u bigbítu. Za dva dny, pátek a sobotu, se na celkem třech pódiích vystřídalo více než čtyřicet kapel. Ačkoliv tam nebylo příliš mnoho bigbítových muzikantů, diváci přijeli především za atmosférou, který festival s pódii ukrytými pod stromy nabízí.

To potvrzuje i Zuzana Fialová, která s kamarády přicestovala ze slovenské Senice. „Jezdívali jsme sem už v minulosti, poprvé někdy kolem roku 2007. Původně jsme festival navštěvovali ještě jako studenti s čajovnou z Kunova," prozradila dívka obklopená kamarády.

Přiznala, že je dlouholetá skalní fanynka alternativního festivalu. „Nejvíc jsme se těšili na španělskou skupinu Seward. Četli jsme o ní dobré recenze. Každý rok chodím hlavně kvůli té atmosféře, je taková rodinná, známe tu hodně lidí," dodala.

Jednou ze skupin, která vystoupila ještě za světla, byla slovenská Bad Karma Boy. „Hrajeme indies soul, což je takový alternativní, písničkový soul. Zpíváme slovensky. V Tasově jsme poprvé a velmi se nám tu líbí. Pod stromy jsme ještě nezpívali. Hráli jsme písně z našich prvních dvou alb, jako například Dunaj nebo Všetky cesty. Pro festivaly máme nachystaných asi dvacet písniček," uvedl kytarista a zpěvák Juraj Marikovič.

Osobité prostředí festivalu ocenil také logistik Ondřej Dominik. „Přijel jsem za zábavou, za lidmi, za atmosférou. Původně jsme se sebrali ve třech, ale už je nás sedmnáct. Všechno známí z Brna," sdělil.

V Tasově je už popáté. „Skupiny mě v podstatě moc nezajímají, táhne mě hlavně to, jak se tady lidé potkávají, aby se poznal a aby se pobavili," směje se.

Jako doplňkový program festivalu posloužily různé workshopy. „Připravili jsme tvůrčí domek, kde děláme bodypainting. Návštěvníci si mohou vyzkoušet, co to obnáší," řekla Lucie Nádeníčková, která se o malování na tělo starala.

Na hlavní stage se v sobotu krátce před půlnocí dostala kapela Ponk. Ačkoliv má za sebou teprve debutové album, na její výstup čekaly houfy zájemců. „Ve skupině jsme dva ze Slovácka a jeden z Valašska. Všichni jsme teď naplavení v Brně. Hrajeme postfolklór. Chceme lidovky zaktuálnit," prohlašuje kontrabasista skupiny Jakub Nožička.

Na tvorbu Ponk má velký vliv jazz, rock, r´n´b, ale také například hip hop. „Dnes jsme hráli písně jako Čo sa stalo nové v mestečku Hodoníně, Okolo Strážnice a Když jste bratra zabili. Všechno jsou to skladby s tragickou tematikou, které jsou na našem debutovém cédéčku. Všechny texty jsou lidové, hudbu máme upravenou," vysvětluje Nožička.

Skupina funguje teprve dva roky. „Jsme velmi mile překvapení úžasnou atmosférou," podotkl.

Podle jednoho z organizátorů Pavla Uretšlégra navštívilo festival až patnáct set diváků včetně hostů a vystupujících. Festival skončil v neděli nad ránem. Poté vyrazily čety uklízečů, aby Topolový hájek připravily na normální provoz.