Letošní seminář tchajwanských filmů, který je třináctým ročníkem v rámci asijských filmů pořádá Filmový klub ve Veselí nad Moravou ve spolupráci s Tchajpejskou ekonomickou a kulturní kanceláří v Praze a Asociací českých filmových klubů, se již tradičně uskuteční ve veselském kině Morava. Tentokrát od jedenáctého do třináctého března.

„O Tchajwanu jsem přemýšlel už delší dobu. Vždy ale záleží na tom, jak se k celé věci postaví velvyslanectví a ambasády. Kontaktoval jsem Jiřího Jilíka, který byl jeden čas předsedou tchajwanské společnosti a ten mi k tchajwanskému velvyslanectví otevřel cestu,“ informoval ředitel městského kulturního střediska ve Veselí nad Moravou Marcel Řimák. Jak doplnil, kinematografie Tchajwanu je poměrně mladá. „Můžeme o ní začít hovořit od roku 1950, kdy se začala utvářet,“ dodal Řimák. Filmoví fanoušci se tentokrát mohou těšit na dva starší a jedenáct novějších snímků, které tchajwanské produkce pochází.

Konkrétně se pak představí snímky Teroristé, Nosič reklamy, Čas žít a čas zemřít, Malá mořská víla duoduo, Poslouchej, Chuť melounů, Tři časy, Touha, opatrnost, Vy mluvíte francouzsky?, Blue Brave: The Legend of Formosa in 1895, Monga, Modrá brána a Cape No.7. Zájemci se mohou už nyní akreditovat na webových stránkách veselského kina Morava, a to www.mksveseli.cz.

Vstupné na celý víkend přijde na tři sta korun. Za jeden den zaplatí návštěvníci sto korunové vstupné, za jeden film pak šedesát korun. Členové filmových klubů mají na vstupenky výraznou slevu.

Seminář doplní výstava maleb Natashy Sutty nazvaná Evropskou duší, čínskou tuší. Suttová, která se narodila v Praze na Tchajwanu žila dvanáct let a vystudovala tam pedagogickou univerzitu výtvarného umění. „Specializovala se na techniku malby čínským štětcem,“ sdělil Řimák.

Suttová bude mít v rámci semináře také workshop na veselské Základní umělecké škole, kde především dětem představí kaligrafické umění. Součástí semináře bude i přednáška o Tchajwanu.

Organizátoři upozorňují, že ubytování si účastníci zajišťují samotní.