Vznik fenomenální sochařské osady Tengenenge je spojen s osobou farmáře, který v okolí své farmy objevil ložisko kamene vhodného pro sochařské opracování. Toto území nazval Nový počátek. „Výstava navazuje na loňský multikulturní projekt Brána k poznání cizích kultur.

Podle mě mají sochy ze Zimbabwe zvláštní půvab a neuvěřitelnou dynamiku. Na to, v jak obyčejných podmínkách vznikají, jsou velmi moderní a nadčasové,“ přiblížila výstavu ředitelka muzea Irena Chovančíková.

Osada Tengenenge existuje od roku 1966. Většina sochařů, kteří zde tvoří, v ní současně i bydlí. Umělci pracují v terénu, každý návštěvník je může vidět přímo při práci. V osadě se však nenajde nikdo, kdo by měl odborné kurzy či školení.

Sochy pro hodonínskou výstavu zapůjčil galerista Karel Pupík společně s Jaroslavem Olšou. „Sochy, z nichž některé váží i přes dvě stě kilogramů, byly přepravovány ve speciálním kontejneru. Putovaly nejprve do Jihoafrické republiky, odtamtud po moři do německého přístavu a potom vlakem až do Prahy. Z Prahy až ke mně na zahradu je přivezl návěs nákladního automobilu,“ popsal přepravu Karel Pupík.