Návštěvníky této slavnosti však na Masarykově náměstí čeká kromě průvodu tohoto boha, známého i pod jménem Dionýsos, další bohatý program. Akce se koná v sobotu. Součástí je také průjezd historických vozidel městem v čele se slavným účastníkem dakarských rallye Karlem Lopraisem.

„Den vína už má za sebou tři ročníky. Není však spojen přímo s vinobraním, protože v Hodoníně vinice nejsou. Vychází z historie, kdy se i tady vinařilo,“ uvedl ředitel pořádajícího Domu kultury v Hodoníně Zdeněk Grombiřík. Spojení s historií dokládá i fakt, že letos bude opět ctihodný pán Pertold z Lipé předávat povolení nálevu vína panu purkmistrovi v osobě starosty Šimečka a jeho věrným.

„Průvod přijde od kulturního domu do centra, kde se to uskuteční. Pertolda zahraje člen divadelního souboru,“ informoval Grombiřík. Následovat bude folklorní program a, jak jinak, degustace vína a burčáku.

„S prezentací svých vín přijde pět vinařských společností,“ dodal hlavní organizátor akce. Zajímavostí sobotního odpoledne bude netradiční vystoupení afrického souboru MBUNDA Afrika. V překladu jejich název znamená Bubny z Afriky. „Členy jsou Afričané žijící jako minorita v Ostravě. Nabízí ukázku vlastních kulturních zvyků a hudby,“ uvedl Grombiřík.

V afrických rytmech se tak rozduní bubny hudebníků z Konga a Pobřeží Slonoviny. Perličkou dne se stane příjezd historických vozidel na Masarykovo náměstí. Akce s názvem Trofej Niké Moravia je záležitostí krajského charakteru. Kolonu asi pětadvaceti historických bouráků, v níž se objeví i typy jako Laurin a Klement Voituretta z roku 1907 nebo Porsche a Ferrari, přijme po 18 hodině starosta Hodonína Lubomír Šimeček.

„Je to projekt na podporu turistického ruchu v Jihomoravském kraji a Česku,“ sdělila mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková. Se svou dakarskou tatrovkou se jízdy zúčastní také automobilový závodník Karel Loprais. V neděli ráno pak z areálu Lázní Hodonín odstartují vozy ke druhé etapě jízdy směrem na Strážnici. Projíždět budou i Kyjovem.