HODONÍNSKO:

Bzenecký folklorní festival
Kdy: od čtvrtka 20. do neděle 23. června
Kde: převážně na kopci v amfiteátru u Kaple sv. Floriána a Šebestiána

Proč přijít: Na Bzenecký folklorní festival mohou lidé vyrazit od čtvrtka 20. června do neděle 23. června. Program se bude převážně konat na kopci v amfiteátru u Kaple sv. Floriána a Šebestiána, kde si zájemci užijí taneční a pěvecký program a cimbálovku. Neděli zakončí mše svatá v Kostele sv. Jana Křtitele.

| Video: Youtube

Festival mezi sklepy
Kdy: od pátku 21. června do soboty 22. června
Kde: Amfiteátr Pod Búdama, Mutěnice

Proč přijít: Festival Mezi Sklepy nabízí dvoudenní multižánrový hudební program složený ze známých interpretů a nově i z hudebních těles. V rámci festivalu bude otevřeno přes 45 vinných sklepů v mutěnickém sklepním labyrintu v areálu Pod Búdama. Návštěvníci si mohou vychutnat nejen moravské víno, ale také pestrý doprovodný program.

BRNĚNSKO:

Už ho nesou aneb Tisíc let brněnského draka
Kdy: sobota 22. června od 10.00
Kde: Moravské náměstí a Dominikánské náměstí

Proč přijít: Průvod trutnovské obce z Moravského náměstí na Dominikánské náměstí vyjde v sobotu 22. června v šest hodin večer. Ten povede bájný zakladatel Trutnova pan Albrecht z Trautenbergu na koni. Nejvěrnější občané Trutnova ponesou na dřevěných márách šestimetrovou sochu bájného draka a průvodu se zúčastní i 60 manů z celého Trutnovska. Po příchodu na horní partii Dominikánského náměstí bude drak položen a následně předán knížeti Oldřichovi, který ho věnuje Brnu. Akce s bohatým program na obou náměstích ale startuje už v deset hodin dopoledne.

Dny otevřených dveří na vodárenských objektech
Kdy: pátek 21. června od 09.00
Kde: čistírna odpadních vod v Židlochovicích, další místa v regionu

Proč přijít: Jak se ze surové vody stane voda pitná nebo jak se čistí odpadní voda z domácností a firem se mohou přijít zájemci přesvědčit v pátek 21. června na různé vodárenské objekty. V tento den budou od 9.00 do 16.00 otevřeny vybrané úpravny vody a čistírny odpadních vod pro veřejnost. Prohlídky budou začínat vždy v celou hodinu. V letošním roce se tak lidé mohou podívat například na nově zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod Boskovice, čistírnu odpadních vod v Židlochovicích nebo úpravnu vody v Rosicích.

Slavnostní zahájení 9. ročníku festivalu Meeting Brno
Kdy: pátek 21. června v 19.30
Kde: Amfiteátr na Kraví Hoře, Brno

Proč přijít: Slavnostní zahájení 9. ročníku festivalu Meeting Brno proběhne v pátek 21. června o půl osmé večer v Amfiteátru na Kraví Hoře. Hlavními hosty večera budou influencer Karel „Kovy" Kovář, syrská lékařka Rola Hallam, filozofka Alice Koubová a ředitelka nadace Blíž k sobě Marcela Murgašová. Moderovat bude Martina Viktorie Kopecká a David Macek. Hudební doprovod zajistí Marie Puttnerová. Večer bude pokračovat afterparty. Samotný festival pak trvá až do 30. června.

Mezinárodní výstava psů
Kdy: od soboty 22. června do neděle 23. června
Kde: Výstaviště Brno

Proč přijít: Psi na každém kroku. Již 58. ročník Mezinárodní výstavy psů láká předposlední červnový víkend na brněnské výstaviště. Akce se koná v pavilonu V a na přilehlých venkovních plochách včetně doprovodného prodeje krmiv a chovatelských potřeb.

Brno je městem tří tisíc nádherných psů a fenek, a to i z Finska | Video: Deník/Petr Turek

BLANENSKO:

Den s policií ČR
Kdy: pátek 21. června od 8.30
Kde: Spodní zámecký park zámku Boskovice

Proč přijít: U zámeckého skleníku v Boskovicích se bude konat v pátek 21. června Den s policií České republiky. Na děti a dospělé čeká ukázka současné i historické techniky, doprovodný program i drobné dárky. Začátek akce ve v 8.30 ráno.

Fotogalerie: Děti u boskovického Zámeckého skleníku zažily Den s policií

ŠpuntFest, Boskovice
Kdy: sobota 22. června od 13.00
Kde: Letní kino, Boskovice

Proč přijít: Festival plný zábavy pro malé i velké čeká na rodiny s dětmi v letním kině v Boskovicích. Návštěvníci si užijí živou hudbu oblíbeného dua Karol & Kvído a taneční vystoupení Body rockers. Děti se vyřádí na 10 velkých nafukovacích hradech, bungee trampolínách, nafukovacích lodičkách a šlapacích autech Berg. Kreativní jedinci ocení výtvarnou dílnu a malování na obličej. Ve Food zóně si pak lidé vyberou z široké nabídky chutných jídel a nápojů.

Dny otevřených dveří na vodárenských objektech
Kdy: pátek 21. června od 09.00
Kde: čistírna odpadních vod Boskovice, další místa v regionu

Proč přijít: Jak se ze surové vody stane voda pitná nebo jak se čistí odpadní voda z domácností a firem se mohou přijít zájemci přesvědčit v pátek 21. června na různé vodárenské objekty. V tento den budou od 9.00 do 16.00 otevřeny vybrané úpravny vody a čistírny odpadních vod pro veřejnost. Prohlídky budou začínat vždy v celou hodinu. V letošním roce se tak lidé mohou podívat například na nově zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod Boskovice, čistírnu odpadních vod v Židlochovicích nebo úpravnu vody v Rosicích.

BŘECLAVSKO

Letecký den Břeclav
Kdy: sobota 22. června a neděle 23. června
Kde: letiště Břeclav

Proč přijít: Aeroklub Břeclav zve všechny milovníky letectví na Tradiční Letecký den, který se uskuteční čtvrtý červnový víkend. Program bude v obou dnech odlišný. Letové ukázky budou probíhat od 13.30 hodin a pozemní program od 10.00 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na průlet stíhačky JAS-39 Gripen, akrobacii Martina Šonky na letounu Extra 300 SR nebo vzdušný souboj letadel z 1. světové války v podání skupiny Pterodactyl. Na zemi bude k vidění technika Armády ČR včetně obrněných vozidel a technika hasičů. Připraveno je také občerstvení, stánkový prodej a atrakce pro děti.

Na víno fest - vinařský festival v Břeclavi
Kdy: sobota 22. června 13.00
Kde: Pod Zámkem, Břeclav

Proč přijít: Břeclav čtvrtou červnovou sobotu láká všechny milovníky vína na vinařský festival. Lidé se mohou těšit na bohatý výběr vín z regionu, ochutnávky místních specialit a příjemnou atmosféru plnou hudby a zábavy. Cílem tohoto festivalu je propagace místních regionálních vinařství.

Babské hody
Kdy: sobota 22. června od 15.00
Kde: sokolovna Šitbořice

Proč přijít: Předposlední červnovou sobotu se v Šitbořicích na Břeclavsku konají tradiční babské a dětské hody. Hody zahájí ve tři hodiny odpoledne krojovaný průvod žen a dětí. V rytmu dechové hudby dopochoduje za místní sokolovnu, kde proběhne hodové veselí pro děti.

Petr s upírem hrajou si s humorem
Kdy: sobota 22. června od 19.00
Kde: Grill & Music Na Valtické 22a, Břeclav

Proč přijít: Jedná se o premiéru nové Talk show Petra H. Baťka a Václava Upíra Krejčího, která nemá hranic. V programu zazní mimo jiného také píseň, kterou oba protagonisté nazpívali a jmenuje se příznačně Dlouhej flám. Lidé se mohou těšit na spoustu zábavných situací a historek.

VYŠKOVSKO

Bučovice 1645: dobývání zámku
Kdy: v pátek 21. června od 21.00 a v sobotu 22. června 09.00
Kde: Bučovice

Proč přijít: Ohňová show, historický jarmark s ukázkami řemesel i dobovým občerstvením nebo šermířská vystoupení a jako zlatý hřeb bitevní ukázka. Nejen to bude součástí letošního programu akce Bučovice 1645: dobývání zámku, která město ovládne v pátek jednadvacátého a v sobotu dvaadvacátého června. Akce souvisí s událostmi na konci června roku 1645. V době třicetileté války napadl Bučovice oddíl švédského vojska a tehdejší městečko až na kostel a zámek vyplenil.

Festival Iberoamericana
Kdy: sobota 22. června 14.00
Kde: Masarykovo náměstí, Vyškov

Proč přijít: Festival Ibérica návštěvníky zavede na okružní jízdu po exotických zemích Latinské Ameriky. „Dýchne na vás karibská pohoda i živelnost Kuby, rozpohybují vás rytmy samby z Rio de Janeira a vaše chuťové pohárky potěší iberoamerická gastronomie plná exotických chutí a vůní," lákají organizátoři. Akce startuje ve dvě hodiny odpoledne na Masarykově náměstí.

ZNOJEMSKO

SKLEP Food Fest
Kdy: sobota 22. června 10.00
Kde: Nový Šaldorf-Sedlešovice

Proč přijít: Šaldorfští vinaři zvou do sklepních uliček Nového Šaldorfa na akci propojující skvělé víno a skvělé gastronomické zážitky. Během 3. ročníku festivalu budou vybraná vinařství a vinné sklepy nabízet jak degustace zdejších vyhlášených vín, tak speciální menu připravená špičkovými šéfkuchaři. V hlavní roli se představí michelinský šéfkuchař Roman Paulus.

Zpátky v čase
Kdy: sobota 22. června 12.00
Kde: Loucký klášter, Znojmo

Proč přijít: „Ukažme dětem, jak vypadalo naše dětství bez mobilů a tabletů." Takový je podtitul akce Zpátky v čase, která se předposlední červnovou sobotu koná ve Znojmě. Zábavný rodinný retro festival je určený pro všechny generace. V rámci programu se lidé mohou těšit například na bublinkovou diskotéku, přijedou také známé tváře (Tomáš Matonoha, Mahulena Bočanová, Zdeněk Troška a Roman Skamene). Dojde i na ohnivou show.