HODONÍNSKO:

Dětský folklorní festival Štěpy
Kdy: od pátku 31. května 16.00 do soboty 1. června 22.00
Kde: náměstí Míru, Veselí nad Moravou

Proč přijít: Po krátké pauze se opět mohou lidé těšit na folklorní festival, kterým ožije nejen rekonstruované náměstí, ale i okolní ulice a další místa ve městě. Představí se nejen množství dětských folklorních souborů, ale rovněž další folkloristé z celého regionu. Hlavním bodem programu vedle vystoupení hostujících dětských souborů bude komponovaný výroční program věnovaný 40. výročí dětského folklorního souboru Štěpnička. Program propojí místní folklorní soubory a cimbálové muziky. Ze zahraničních hostů dorazí soubory ze Slovenska a nebudou samozřejmě chybět ani početné zastoupení souborů z blízkého okolí.

| Video: Youtube

Muzejní noc
Kdy: pátek 31. května od 17.00
Kde: Galerie výtvarného umění Hodonín

Proč přijít: Galerie výtvarného umění v Hodoníně ožije poslední květnový pátek ve večerních hodinách Muzejní nocí. Program začíná v pět hodin odpoledne a vstup bude volný. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku probíhajících výstav a stálé expozice, výtvarné dílny, divadelní představení i koncert violoncellového tria Osamělé Palačinky. Chybět nebude ani občerstvení nebo francouzské palačinky.

BRNĚNSKO:

Jihobrněnský dětský den + ohňostroj Ignis Brunensis
Kdy: sobota 1. června od 10.00
Kde: Brno, areál Hněvkovského

Proč přijít: Už po sedmadvacáté se lidé mohou v Brně těšit na světovou přehlídku ohňostrojů. Festivalové zahájení se odehraje prvního června při Jihobrněnském dětském dnu. Úvodní ohňostroj bude od 22.30 věnovaný při příležitosti Mezinárodního dne dětí hlavně těm nejmenším. „A zejména také fanouškům skupiny Mirai, která na hudbě k tomuto ohňostrojnému projektu spolupracuje," dodali pořadatelé. Téma prvního ohňostroje je Chci tančit.

| Video: Youtube

Muzeum v pohybu VI aneb potěšení pro kolemjdoucí
Kdy: sobota 1. června od 13.15
Kde: centrum Brna

Proč přijít: Z areálu depozitáře Technického muzea v Brně v Brně-Řečkovicích vyjede první červnovou sobotu kolona historických vozidel z muzejních sbírek. Lidé uvidí tentokrát více než dvacet historických vozů TMB projíždějících náměstím Svobody a přilehlými ulicemi. Představí se například Škoda Spartak, MTX roadster nebo luxusní automobil z konce 20. století Tatra 700.

Prodejní výstava Masožravé rostliny
Kdy: od pátku 31. května do neděle 9. června, denně od 9.00
Kde: ve sklenících Botanické zahrady PřF MU v Brně

Proč přijít: Tradiční prodejní výstava Masožravé rostliny se bude konat od pátku 31. května do neděle 9. června. Na již v pořadí 22. výstavě masožravých rostlin budou opět k dispozici zkušení pěstitelé, kteří zájemcům poradí s pěstováním těchto rostlin. V rámci výstavy je možné navštívit i zajímavé přednášky o masožravých rostlinách.

Den smečky
Kdy: sobota 1. června od 9.00
Kde: Zoo Brno

Proč přijít: Brněnská zoo zve v sobotu 1. června na vůbec první Den smečky. Návštěvníky čeká speciální soutěžní stezka. Za vyluštění tajenky získá každý účastník odměnu. Připraveny budou vodní hrátky, hašení vodou pro děti s Hasičským sborem Jihomoravského kraje, nafukovací planeta nebo hvězdářský dalekohled. Pozvání přijal i oblíbený moderátor Aleš Zbořil s AZ kvízem na cestách. Po celý den se lidé užijí i speciální komentovaná krmení.

BLANENSKO:

Vinné slavnosti na zámku
Kdy: sobota 1. června od 10.00
Kde: Zámek Boskovice

Proč přijít: Boskovický zámek ovládne první červnovou sobotu víno. Lidé si ho budou moci vychutnat přímo od sedmnácti vinařů v prostředí zámku, kterému se také říká emprírová perla Moravy. Akci doplní živá hudba, občerstvení i tombola. Navíc 150 vylosovaných účastníků získá v den akce hodinovou bezplatnou komentovanou prohlídku zámku. Každý návštěvník si odnese jako upomínku vinnou skleničku s logem akce.

Dětský den
Kdy: sobota 1. června od 13.00
Kde: Zámecký park, Blansko

Proč přijít: Na 1. června připadá Den dětí a ten se musí řádně oslavit. Proto se bude v zámeckém parku v Blansku konat Dětský den. Pestrý program nabídne stezku plnou úkolů, různé atrakce, jízdu na koních, kreativní dílny nebo balónkového klauna. Vstup na akci je zdarma.

| Video: Youtube

BŘECLAVSKO:

Historickými vlaky do Lednice
Kdy: sobota 1. června, neděle 2. června
Kde: železniční trať Břeclav - Lednice

Proč přijít: O víkendu se mohu zájemci svézt mezi Břeclaví a Lednicí historickým motoráčkem z 50. let minulého století. Nostalgické vlaky odjíždějí z břeclavského nádraží v 9.23, 11.23, 13.11 a v 15.11, z Lednice se vydají na zpáteční jízdu v 10.20, 12.20, 14.10 a 16.10. Lidé si mohou tímto zážitkem zpestřit víkendy a svátky až do 29. září.

| Video: Youtube

Den dětí na Hájence
Kdy: neděle 2. června od 10.00
Kde: Hájenka H Park Lanové centrum Břeclav

Proč přijít: Harry Potter, Hermiona, Mimoni nebo Kačer Donald. Všechny tyhle pohádkové postavy zamíří první červnovou neděli do Břeclavi. V místním lanovém centru se koná den dětí, jehož program je inspirovaným oblíbeným nejen kouzelnickým filmem. Každou hodinu navíc na návštěvníky čeká mini disko s maskoty. „První vstup bude v 10.30 a poslední v 17.30 hodin," dodávají organizátoři.

VYŠKOVSKO:

Dny Slavkova
Kdy: od čtvrtka 30. května do neděle 2. června
Kde: Sál SC Bonaparte, Palackého náměstí, Zámecký park, Zámek Slavkov - Austerlitz

Proč přijít: Čtyři dny nabitého programu slibují pořadatelé akce Dny Slavkova. Ta odstartuje ve čtvrtek 30. května a potrvá do neděle 2. června. Návštěvníci se mohu těšit na tradiční i moderní umění při divadelních představeních, hudební koncerty i na taneční vystoupení. Ve čtvrtek i pátek bude program především ve Společenském centu Bonaparte. Zde se představí zábavná talk show Sirény na cestách nebo Robert Křesťan & Trapeři. V sobotu ovládne Palackého náměstí řemeslný jarmark a v osm hodin večer zazpívá Věra Martinová. Na neděli si pořadatelé připravili Komorní orchestr Arthura Nikische.

| Video: Youtube

Pojď na pivo! Fest
Kdy: sobota 1. června od 10.00
Kde: náměstí Svobody, Bučovice

Proč přijít: Festival minipivovarů míří na náměstí v Bučovicích. Akce se koná prvního června od desíti hodin dopoledne. Účastníci se mohou těšit na pivní stánky, živou hudbu i na občerstvení. Chybět nebude ani skákací hrad pro děti.

ZNOJEMSKO:

Hradní hrátky
Kdy: sobota 1. června od 10.00
Kde: Nový Hrádek u Lukova

Proč přijít: První červnovou sobotu bude na Novém Hrádku u Lukova připraven program především pro děti. Hradní hrátky začnou v deset hodin dopoledne a potrvají do 15 hodin. V areálu zříceniny budou pro děti připraveny různé aktivity na několika stanovištích, kde si vyzkouší své fyzické i výtvarné dovednosti a postřeh při hledání. Děti se dozvědí zajímavosti o ptácích, bylinkách, hudebních nástrojích i středověkých zbraních.

Dětský den 2024
Kdy: sobota 1. června od 10.00
Kde: Znojmo

Proč přijít: V Horním, Středním a Dolním parku i v Hradebním příkopě se budou 1. června na oslavu dětí konat různé aktivity, hry a soutěže. Účastníci se mohou těšit na atrakce pro děti, program Střediska volného času, Městské knihovny Znojmo, tvořivý a zábavný program GaPu, ukázky záchranných složek, malování na obličej nebo program Turistického oddílu Čtverka.

| Video: Youtube