Různí umělci je začali zvelebovat už v roce 2015 streetartovými malbami. Jen v květnu zkrášlila společnost svá distribuční zařízení v Brně, Tuřanech, Újezdu u Brna nebo Boskovicích. Do dvou měsíců přibudou malby například v Bystřici nad Pernštejnem, Boskovicích, Moravském Krumlovu či Kuřimi.

Aktuálně zástupci společnosti energetické firmy spustili web www.galerievulicich.cz, kde si lidé mohou prohlédnout nejzdařilejší díla pohromadě. Každou malbu pak doplňuje karta s příběhem.

„V současnosti máme zdokumentovaných a zpracovaných přes čtyřicet uměleckých děl. Jedná se o malby, které měly nejpozitivnější ohlasy. Stránka funguje i v prohlížeči na mobilním telefonu, což přináší další výhodu. Když uživatelé povolí lokaci GPS, zobrazí se jim díla, která jsou nejblíže k jejich poloze,“ uvedla Zuzana Oujezdská, která je v EG.D za projekt Street Art zodpovědná.

Malby nevycházejí jen z návrhu renomovaných umělců, jako jsou sdružení Malujeme jinak nebo autoři Khoma, Dobs či Prorok. Prostor dostávají i nápady veřejnosti či různých zájmových skupin z míst, kde se plánují.

Někde lidé po zkrášlení trafostanice upravili její okolí a udělali si z nich příjemná místa k trávení volného času.

„Některé trafostanice jsou tak oblíbené, že hned po dokreslení si lidé v okolí vysázeli například květiny, nebo dali lavičku a zvelebili si tak prostor, který třeba dříve sloužil ke kontejnerovému stání,“ zmínil Stanislav Karafiát ze společnosti EG.D, jenž se na projektu Street Art také podílí.

  • Podívejte se, jak také může vypadat pouliční umění ve světě
| Video: Youtube