Letošní pátý ročník, který se konal v půvabném prostředí nádvoří zámku Milotice, navštívilo v neděli zhruba tisíc pět set lidí se zájmem o tradice. „Vidím v tom poselství, protože lidem představujeme původní řemesla a pomáháme zároveň řemeslníkům zviditelnit se v jejich skromné výrobě věcí, které zhotovovali už naši předci,“ vyjádřila manažerka mikroregionu Nový dvůr Terezie Svorová.

Lidé zhlédli výrobu tradičních řemesel, jako vaření povidel, oplétání demižónů, zdobení perníčků a další. Hlavní program zahájily slavnostní fanfáry a představilo se šest obcí mikroregionu, které přispěly se svou „troškou do mlýna“.

Bohatý program doprovázelo několik akcí. „Měli jsme tu dětský tvůrčí koutek, loutkové představení nebo soutěž tahání koštýřem,“ vyjmenovala Svorová. Jednou ze zúčastněných obcí byly například Vacenovice. V hlavním programu reprezentovaly tuto obec mažoretky ze dvou skupin, z nichž u jedné je průměrný věk teprve devět a u druhé dvanáct let.

„Předvedl se také Sbor pro občanské záležitosti, který vystupuje už téměř dvacet let a pro tuto příležitost si připravil ukázku několika písní,“ vyzdvihla starostka obce Vacenovice Blanka Bábíčková. Posledním účinkujícím z Vacenovic byl mužský pěvecký sbor.

Řemeslníci z této obce předvedli ukázky rukodělných prací od vyšívaček ubrusů přes zdobení kraslic až po malování obrázků.