Velevážený pane konture, na vaší tvrzi templářské se dnes scházejí muzikanti, aby vás prosili. Na vašem nádvoří chceme nechat rozeznít dřevěné i plechové nástroje a přehlídku dechových hudeb o pečeť templářskou uskutečnit. Tak žádal o víkendu vyslanec muzikantů o svolení k zahájení letošních Vinných trhů v Čejkovicích. A kontur jim vyhověl. „Návštěvníci vinných trhů vždy nehnutě sedí a drží palce, aby byla jejich prosba schválena.

Jakmile povolím sobotní košt vína a v neděli muzicírování, začne veselí. Jde především o tradici, kterou se snažíme s naším ochotnickým souborem udržovat,“ říká Jaroslav Michna, představený historické družiny Komtur Ekko, která vinné trhy zahájila.

Nejen hudba, ale především vína lahodné chuti, červená nebo bílá, přilákala stovky návštěvníků i zdejší vinaře. Na historickém nádvoří ze 13. století se trhy uskutečnily letos již po dvanácté. Patří k nejvýznamnějším vinařským akcím na Hodonínsku. „Je tu velmi příjemné prostředí, lidé jsou milí a atmosféra lidová.

Zároveň je v tom cítit, že lidé, kteří se o udržení tradice starají, jsou tím odměněni. Aspoň to tak vnímám,“ říká Ada Kašpárek, který sem přijel až ze severní Moravy. Součástí vinných trhů je také aukce archivních vín. Ta se konala v sobotu v podvečer a nejstarší nabízené víno bylo z roku 1977. Nejdražší vydražená láhev vyšla majitele na pět tisíc dvě stě korun.

Letošní košt vín nabídl celkem šest set padesát vzorků. Vítězné červené Alibernet pozdní sběr 2006 bylo od Leoše Horáka z Vrbice a vítězem v bílých se stala se svým Tramínem z téhož roku Pavla Brázdová z Lužic Nedělní odpoledne zpestřili lidem dechové hudby z Ivančic – Ořechova, Kyjova, Čejkovic, Prespolanky ze Zohoru, Mutěnic nebo Brna. Templářskou pečet si v nesoutěžní přehlídce odnesly nakonec všechny soubory.